Imenjak slavnog Garyja Coopera po kojem je i dobio ime, gradonačelnik Malog Lošinja Gari Cappelli, nema samo netipično ime. Veteran je HDZ-a, a s crvenog Kvarnera. Obiteljska hrvatsko-talijanska kombinacija, s korijenjem koje seže do Padove, uključuje i jednu baku Austrijanku. U politici na državnom nivou nije eksponiran, a mogao bi se naći u timu koji će voditi državu.
Kuloari kažu da ste ili novi ministar turizma ili šef Hrvatske turističke zajednice, je li to točno?
– Ta priča krene svaki put kad HDZ pobijedi na izborima. U njoj ima nekog smisla, u najmanju ruku zbog toga što sam predsjednik saborskog Odbora za turizam. U turizmu sam, inače, zamalo 40 godina, no fotelje za mene nisu cilj same po sebi, već ono što bi se eventualno s tog mjesta dalo napraviti da turizam uistinu do 2020. dosegne strateški cilj od 15 milijardi eura prihoda. No, pregovori tek završavaju i prerano je o tome tko će biti novi ministar turizma.
Dalmatinci prigovaraju što od vremena Nike Bulića i Pave Župan Rusković nitko iz njihove regije nije vodio Ministarstvo turizma, je li bitno odakle je ministar?
– Nebitna je regionalna pripadnost bilo kojeg, pa i ministra turizma. Važno je da zastupa ravnomjeran razvoj turizma u cijeloj zemlji, s naglaskom na kontinent koji je zanemaren, a ima velike potencijale. U gastroponudi čak možda i veće od obale. Dalmacija je pak uvijek dobro zastupljena u Vladi, pa čak je i kampanja HDZ-a krenula otamo, s Hvara, kako bi se naglasila važnost razvoja i bolje povezanosti hrvatskih otoka. Uvjeren sam da će i u najvišim turističkim tijelima biti predstavnika te regije.
Vas regionalna pripadnost nije odredila, kako je biti HDZ-ovac na SDP-ovu terenu?
– Vrlo dobro za ponosnog HDZ-ovca kakav sam ja. Sa SDP-ovcima odlično lokalno surađujem, a slično je i kad su u pitanju Županija i župan Komadina. Nema kod nas crveno-crnih ili, bolje rečeno, crveno-plavih podjela.
Kažu da ste europskija verzija HDZ-ovca, znači li to da pripadate Plenkovićevu krilu?
– Bio sam u diplomaciji neko vrijeme i sviđa mi se štih i europski način razmišljanja koji u politiku unosi Andrej Plenković. Ali, ne pripadam nijednom stranačkom krilu, nego jednostavno HDZ-u.
Ovo vam je treći mandat gradonačelnika Malog Lošinja, a, čini se, znate i s investitorima. Preuzimanje lošinjske hotelske kuće Jadranka od ruskih investitora prošlo je glatko, a spremni su ulagati i u zračnu luku, graditi marinu... U kojoj je to fazi?
– Dobroj, spremni su uložiti 30 milijuna eura u aerodrom, koji će primati i velike avione, sa 180 putnika. Radovi počinju dogodine, a prvi bi gosti trebali sletjeti u sezoni 2018. Zainteresirani su i za projekt ekološke marine s 220 vezova za megajahte, ali to je priča koja će postati atraktivnija kad proradi aerodrom.
Mali Lošinj ima neke od najskupljih hotelskih soba na Jadranu, a istodobno je šesti izbor po broju domaćih gostiju, kako ste pomirili de luxe i “obični” turizam?
– U 2016. dosad smo ugostili više od 270 tisuća stranih i 33.000 domaćih turista. Najbrojniji su slovenski i njemački gosti, a domaći su treći. Očito smo dobro pogodili što traže i što mogu platiti i gosti dubljeg džepa i oni koji imaju ograničen budžet za odmor. Lošinj ima skupe hotele, ali i jeftiniji smještaj u privatnim apartmanima ili hotelima s tri zvjezdice. S tim da treba reći da i među domaćim gostima ima onih koji su ljetos dolazili hidroavionima s odmora u Dalmaciji na još nekoliko noći u ponajbolje lošinjske hotele.
Mali Lošinj dobitnik je brojnih svjetskih nagrada, posljednjim priznanjem uvršten je među sto svjetskih destinacija održivog turizma, kakva je budućnost vašeg “malog mista”?
– Davne 1913. Lošinj je od kraja listopada do svibnja ostvarivao 260.000 noćenja. To je cilj, ljeto je riješeno, želimo sezonu od osam-devet mjeseci. Vjerujemo da ćemo to doseći 2020., kada ćemo osim aerodroma i marine imati i golf-igralište. Već sada, recimo, pripremamo vikend-ture, vezano uz Apoksiomena, za zimu 2018. Orijentacija, kako smo je i zacrtali prije desetak godina, ostaje destinacija ekologije, zdravlja, vitalnosti.
Oponenti kažu da zbog ubrzanog razvoja turizma nestaju prirodne vizure Malog Lošinja...
– Svi su planirani projekti brownfield, nema novih zadiranja u prostor. I za nas u gradskoj vlasti i u turističkoj zajednici plan je isti; zadovoljni i gosti i domaći ljudi. Razvoj turizma nema svrhe s namrgođenim domaćinima.
>> Kliman: Projekt Zračne luke Mali Lošinj doveden 'praktički do kraja'
>> Mali Lošinj: Nije slučajno Apoksiomen tu 'skliznuo' s broda
Dok se spomene pomirba, netalasanje, sve znamo! Ne dirati u antifašističke svetce, utemeljitelje hrama bleiburškog!