Bit će još neka afera, još neko uhićenje, bježanje od odgovornosti, ali ćemo ući u EU, a kada uđemo, ponašat ćemo se malo kulturnije u Saboru i bit će neki novi saziv - kazao je Zoran Milanović, čelni čovjek SDP-a, predstavljajući nacrt ustavnih promjena 52 zastupnika iz redova SDP-a, HNS-a i IDS-a, i zazvao reakciju potpredsjednika HDZ-a i Sabora Vladimira Šeksa koji je njegove ocjene nazvao neumjesnim opaskama.
Rasprava o oporbenom prijedlogu izmjena Ustava
Oporbi je, kaže Milanović, prihvatljiv Vladin prijedlog da se na referendumu za ulazak u EU odlučuje većinom birača koji su glasovali u Hrvatskoj, međutim pod uvjetom da se jednako rješenje primijeni i na parlamentarne i predsjedničke izbore. No predlažu ukidanje posebnih biračkih mjesta u inozemstvu, a da birači iz dijaspore svoje biračko pravo, bez obzira o čemu se izjašnjavaju, ostvaruju u Hrvatskoj.
Milanoviću je nejasno predlaže li Vlada glasovanje samo u granicama RH ili i u veleposlanstvima. Nadalje, kaže Milanović, oporba se zalaže da se u Preambuli Ustava izrijekom navedu sve nacionalne manjine, a i da se pripadnicima nacionalnih manjinama Ustavom zajamči i dopunsko biračko pravo.
Ustav je predvidio takvu mogućnost te da jedno biračko pravo ne isključuje drugo. Međutim oporbeni zastupnici protive se Vladinu prijedlogu da Sabor vojsku izvan hrvatskih granica šalje natpolovičnom, umjesto dvotrećinskom većinom svih zastupnika.
- Nejasno je što je motiviralo Vladu da predloži takvo rješenje jer nitko vojsku ne želi slati u opasne misije bez visoke suglasnosti u Saboru - tvrdi Milanović dodajući da traže i da se vojska izvan granica šalje uz supotpis predsjednika Republike koji je vrhovni zapovjednik.
Oporba predlaže dvotrećinsku većinu i kad je riječ o donošenju državnog proračuna i o izboru sudaca Ustavnog suda. Isto tako traži da se nemogućnost zastare, uz kaznena djela vezana za pretvorbu i privatizaciju, propiše i za ratno profiterstvo.
Manjinci "napali" Šeksa
Rasprava o prijedlogu ustavnih promjena 52 zastupnika iz redova SDP-a, HNS-a i IDS-a tekla je mirno i predvidljivo dok se nije spomenulo pitanje posebnog biračkog prava nacionalnih manjina.
Sve se zakuhalo kad je potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks (HDZ) kazao da je HDZ u načelu protiv prijedloga oporbe da se pripadnicima nacionalnih manjina, uz opće, Ustavom zajamči i posebno biračko pravo.
To je podignulo na noge manjinskog zastupnika Furija Radina koji je Šeksov stav protumačio kao udar na koaliciju HDZ-a i manjinskih zastupnika. No Šeks se nije dao smesti. Podsjetio je na to da je Sabor još u vrijeme SDP-ove većine odbio protumačiti imaju li pripadnici nacionalnih manjina dopunsko pravo glasa.
- Načelan stav HDZ-a je da se Ustavom ne propisuje obveza dopunskog prava glasa, a Ustav ni jedne europske zemlje ne propisuje dodatno pravo glasa pripadnicima nacionalnih manjina - jasan je bio Šeks.
Na to je vrlo emotivno reagirao Radin podsjetivši da se HDZ koalicijskim sporazumom obvezao da će s koalicijskim partnerima razmotriti pitanje razrade posebnoga biračkog prava kroz zakone. Prozvao je Šeksa da je potpisao dokument u kojem tumači da nacionalne manjine mogu glasovati samo za jednu izbornu listu, ocijenivši da Šeks takvim tumačenjem "prekida koaliciju s manjinama".
Milorad Pupovac (SDSS) dodaje da se od pripadnika nacionalnih manjina traži da se odluče hoće li glasovati za stranačke ili manjinske liste. Odluče li se glasovati u posebnoj izbornoj jedinici, odriče im se opće biračko pravo koje imaju svi građani. Odbacio je Šeksovo tumačenje da predloženo rješenje nema ni jedna europska država, ocijenivši da to ne može biti argument. No prijedlog oporbe ocijenio je "dobrim i nužnim" jer bi se njime izbjegla daljnja segregacija birača na biralištima.
Boze, sacuvaj nas tkz. Srba kulture!