– Bolje je biti dio kluba nego biti sam - iako se taj klub trenutno suočava s problemima – odgovorio je premijer Zoran Milanović u intervjuu za njemački Der Spiegel na pitanje zašto i dalje želi Hrvatsku u Europskoj uniji s obzirom na to da se trenutačno suočava s najvećom financijskom krizom. Dodao je kako pristupanje Europskoj uniji zahtjeva od nas da ispunimo visoke standarde u ekonomskim i političkim područjima.
Londonski gradonačelnik Boris Johnson kazao je kako bi volio vidjeti "predivnu Hrvatsku u EU", ali vam je također savjetovao da ne uzmete euro. Hoćete li ga poslušati?
– Ići ćemo prema euru. Ali hoćemo li ga uvesti za 10 godina? Ne znam. Ako održimo referendum po tom pitanju, nisam siguran da ćemo dobiti potporu Hrvata.
Što mislite o upravljanju krizom u eurozoni?
Trenutačno, ne možemo zaboraviti činjenicu da je u posljednjih pet desetljeća, Europska unija zauzela područje od Španjolske do Finske kako bi se zajedno razvijali. To je sigurno uspješna priča - majstorski potez. Rođen sam u Jugoslaviji, multietničkoj državi u kojoj smo imali strukturne potpore za siromašnije regije. Unatoč toma, gospodarski jaz između Kosova i Slovenije uvijek je bio velik. Uz europski krizni fond i fiskalni dogovor, Europa je sada pronašla još dva načina za borbu protiv krize. Također smatram da Europska centralna banka radi dobar posao. Kupuje obveznice država, radi na smanjivanju kamatnih stopa i stvara rast.
U utorak se sastajete s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. U nekoliko zapadnih država ona je postala "objekt mržnje". Kako Hrvati gledaju na ovu najmoćniju ženu?
Mi se ne bojimo kancelarke. Još uvijek se sjećam kako su ljudi godinama pričali o njemačkoj malaksalosti, kako je Njemačka uvijek zaostajala za ostalim europskim državama. No, izvukli su se i proveli su neke vrlo hrabre reforme. Njemačka je naš uzor, sa svojom racionalnošću, radom i skromnošću.
Kao i našim strogim mjerama štednje?
Da, time također.
Premijer Zoran Milanović, između ostaloga je kazao kako će se Hrvatska zalagati za proširenje Europske unije, ali da će to biti teško.
– Već neko vrijeme vlada zamor od proširenja. Ali mi bismo željeli da i naši susjedi budu primljeni u EU. Naravno i Srbija – rekao je Milanović.
>> Susret Merkel - Milanović: Trebali bi paziti na fiskalnu odgovornost
Pala je riječ Hrvat, to moram pročitati u originalu da li je stvarno rekao !