Ako je odlika vještog stratega da od neprijatelja radi saveznike, kako ocijeniti političara koji partnere pretvara u protivnike?
Stranačka oporba
Kada je u prosincu 2011. osvojio vlast na parlamentarnim izborima, politička pozicija premijera Zorana Milanovića bila je čvrsta. Glavni parlamentarni takmac – HDZ – opterećen pravosudnim skandalima i unutarnjom borbom za prevlast praktički i nije funkcionirao kao oporba, dok je uvjerljivom pobjedom i podjelom državnih sinekura Milanović efikasno utišao i ionako rijetke kritičke tonove unutar vlastite stranke. Danas, godinu i pol dana kasnije, HDZ je u naletu, pobijedio je na izborima za Europarlament, no još i više razloga za brigu Milanović ima zbog jačanja oporbe u stranci i Kukuriku koaliciji. Predvodnici tih struja upravo su nekadašnji bliski Milanovićevi suradnici i saveznici – ljudi kojih se tijekom posljednjih 18 mjeseci iz raznih razloga odrekao.
Jedan od njih je i Vladimir Ferdelji, danas kandidat za zagrebačkog gradonačelnika koalicije HSLS-HSS-Zelena lista, a prije samo godinu dana pomoćnik SDP-ova ministra pomorstva, prometa i infrastrukture Zlatka Komadine. Ferdeljija je premijer Zoran Milanović najurio nakon što je ovaj javno kritizirao neodlučne poteze nove vlasti, a Ferdeljijeva slatka osveta mogla bi Milanovića stajati gubitka Zagreba. Naime, u ispitivanjima javnog mnijenja Ferdelji je samo korak iza SDP-ova kandidata Rajka Ostojića. Ironija bi bila da Ferdelji Ostojića izbaci iz utrke, da uđe u drugi krug s Milanom Bandićem, a da na krilima tog uspjeha Ferdelji u Gradsku skupštinu povuče dovoljan broj zastupnika s liste HSLS-HSS-Zelena lista da bez njih SDP i HNS neće moći sastaviti većinu.
Ozbiljnu oporbu u stranci Milanoviću sve više predstavlja i Mirela Holy, bivša ministrica koju se ne tako davno smatralo čvrstim premijerovim saveznikom. Bivša ministrica zaštite okoliša i prirode danas je još popularnija nego što je bila kao ministrica, dobrim dijelom i zato što većina građana očito smatra da je žrtva zakulisnih igara.
Obračun s IDS-om
Savezništvo, pa i partnerstvo, karakteriziralo je i odnos Milanovića s šefom IDS-a Ivanom Jakovčićem. Ipak, ni godinu dana nakon dolaska na vlast Milanović se predomislio i krenuo u obračun s IDS-om podržavajući stranačkog odmetnika Damira Kajina. Posljedice su jasne – bez Jakovčića izbori za Europarlament već su izgubljeni, a sudeći prema rezultatima, SDP bi u Istri mogao ostati u dubokoj oporbi. Na vlasti će sigurno biti u Primorsko-goranskoj županiji, no na poziciji župana bit će Zlatko Komadina.
Komadina je godinama figurirao kao glavni Milanovićev konkurent u SDP-u, a mnogi su mu proricali kraj nakon što je poslije tek nekoliko mjeseci rada napustio ministarsku poziciju. Ipak, godinu dana kasnije Komadina je na putu povratka u fotelju župana. Kad se to dogodi, i njegov će utjecaj u stranci ojačati. Na kraju, tu je i Davor Bernardić, nesuđeni SDP-ov kandidat za gradonačelnika Zagreba. Milanovićevom željom Bernardić je lišen te titule i trenutačno tavori na poziciji šefa gradske organizacije. Ne uspije li novi kandidat Rajko Ostojić pobijediti Milana Bandića, Bernardić će steći status mučenika – ključan preduvjet za reaktivaciju stranačke moći. Antimilanovićevski blok bit će sve jači, a nestabilnosti u stranci preslikat će se i na Vladu.
>> Ferdelji: Vladin plan ekonomske politike najkraće je nazvati - poraz!
>> HNS: Izbore za EU izgubili smo jer je Milanović šutnuo Jakovčića