predsjednik crne gore u hrvatskoj

Milanović: Nevjerojatno je to kakva jagma postoji za brodovima iz vremena Josipa Broza

Zagreb: Svečani doček predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića u Uredu predsjednika RH
Foto: Robert Anic/PIXSELL
1/13
Autori: Vecernji.hr, Hina
04.09.2023.
u 12:54

Nakon svečanog dočeka, dvojica predsjednika održali su tête-à-tête susret

Predsjednik Zoran Milanović primio je crnogorskog kolegu Jakova Milatovića danas na Pantovčaku u njegovu prvom službenom posjetu nekoj članici Europske unije. Nakon svečanog dočeka, dvojica predsjednika održala su tête-à-tête susret. Ovo je prvi posjet Milanovića nekoj državi članici Europske unije nakon što je izabran i u svibnju ove godine prisegnuo za predsjednika Crne Gore.

Dvojica predsjednika nakon sastanka dala su izjavu za medije na Pantovčaku. "Nije ovo prvi susret, imali smo već priliku razgovarati. Opće političke teme kao priključivanje Crne Gore EU i Crne Gore NATO-u, ali to je već geopolitička činjenica. Mi smo susjedne države i važno je da se odnosi njeguju. Ne vidim sada ništa što bi pokvarilo odnose Hrvatske i Crne Gore. Temica će uvijek biti", kazao je Milanović.

"Imate moju podršku. O drugim pitanjima razgovarali smo i razgovarat ćemo. Nastavljamo sastanak i razgovore danas na Brijunima", kazao je. 

VEZANI ČLANCI:

"U posjeti sam kod prijatelja i u svojstvu prijatelja. Crna Gora i Hrvatska imaju zaista prijateljske odnose. To potvrđuju učestali susreti na najvišem nivou", kazao je Milatović. "Drago mi je što je predsjednik Milanović sudjelovao u mojoj inauguraciji. Zahvaljujem predsjedniku Milanoviću na dobrodošlici i pozivu. Pozivam vas u uzvratni posjet Crnoj Gori", kazao je. Zahvalio se Milatović i premijeru Andreju Plenkoviću. 

"Cijenimo podršku Hrvatske za članstvo u EU. Smatram da bi što skorije učlanjenje bio pozitivan signal u ostatku regije", dodao je. 

"Drago mi je i da je ovo moja prva službena posjeta jednoj od članica EU. Želim čestitati Hrvatskoj na svemu dobrom što su napravili u prethodnom razdoblju", dodao je. 

Zalažem se na principu dobrosusjedskih odnosa da se radi na rješavanju otvorenih pitanja, dodao je crnogorski predsjednik. 

VEZANI ČLANCI

Brod Jadran

Na dnevnom su redu otvorena pitanja, od kojih se aktualizirao brod Jadran nakon Strateškog foruma na Bledu. Bijeli jedrenjak izgrađen je 1933. i sve do 1991. bio je upisan u flotne liste hrvatskih luka. Na remont u Crnu Goru otplovio je 1991., ali ga Crnogorci do danas nisu vratili, što ostaje bilateralni spor Zagreba i Podgorice.

"Razgovarali smo o otvorenim pitanjima. Niti jedno od tih pitanja ja nisam napravio, a nije ni gospodin Milanović. Što se tiče broda, on je u ovom trenutku u vlasništvu Crne Gore, otvoreni smo po principima dobrosusjedskih odnosa i da otvorimo ta pitanja. Važan je način na koji se ta otvorena pitanja rješavaju", kazao je.

"Mi to nismo kreirali, kreirali su to neki prije nas. Nisam za brod ni pitao", kazao je Milanović. "Treba naći rješenje da se to zajednički financira. Na kraju krajeva, nevjerojatno je kakva jagma postoji za brodovima i plovilima koje je obilježio Josip Broz i njegovo vrijeme – Jadran, Galeb...", kazao je Milanović. 

"To je brod na kojem su pitomci JNA išli po svijetu", kazao je. 

"Već vidim kako stoje u redu u ekspertnoj mašini, doći će s rješenjima koja ne razumiju. Ne  razumiju vaše društvo, to je ozbiljno upozorenje. Hrvatski primjer, ne govorim o tome, ali oni koji slušaju i trpe ono što govorim, znat će na što mislim. Cijeli je niz rješenja koja su došla iz Bruxellesa, a koja nisu plod nikakve zajedničke akcije već nekoliko pretencioznih laboranata koji žele ostaviti trag. Nije sve što dolazi iz Bruxellesa dobro, ima loših stvari. Nemojte da vam kvare djecu. Mislim na konkretne metode i rad pravosuđa, tužiteljstva, pristajanje na određene oblike kaznenog progona. Držim palčeve da imate efikasnu vlast", kazao je Milanović. 

Milanovića su novinari pitali o problemima s veleposlanicima.

"Kad god je neki metež, neki nesporazum, uvijek se pitaj kome to odgovara. Meni ne odgovara da Hrvatska u tri i pol godine nije zamijenila ni jednog ambasadora osim jednog kojeg je tražio premijer Plenković. Je li iz toga teško izvući neki zaključak? U ovom trenutku ja nemam nijednog kandidata. Ali, moraš sjesti i razgovarati, to je po duhu i slovu našeg Ustava. Ne ide na silu. To se pitajte. Kome prezervacija ovog stanja više odgovara, meni ili nekome tko želi zadržati potpunu kontrolu. I to nad kakvim resursom? Neš' ti ambasadore. I onda na njihova mjesta dolaze otpravnici poslova. To je tiha penetracija", kazao je Milanović. 

Crna Gora krajem srpnja i početkom kolovoza obilježila je 90. godišnjicu broda zbog čega je hrvatska diplomacija poslala prosvjednu notu Podgorici o "svojatanju imovine". Očekuje se razgovor o putu Crne Gore prema članstvu u Uniji.

Milanović je više puta podržao "europski put Crne Gore". Hrvatska kontinuirano pomaže Crnoj Gori na europskom putu, a ta se pomoć najviše ogleda kroz političku i tehničku pomoć u pregovorima s EU koji su započeli 2012. godine, priopćio je Ured PRH uoči dvodnevnog posjeta Milatovića Hrvatskoj.

Milatović nakon sastanka na Pantovčaku odlazi u Banske dvore i Hrvatski sabor.

Video: Milanović o Banožiću: 'Može biti šef vojnog orkestra. Mada ne zna razlikovati tamburu od bazena'

Komentara 21

SG
Saul Goodman
13:32 04.09.2023.

Oooo pored stotina ostalih ekspertiza naš predsjednik je i stručnjak za brodogradnju, pomorsko pravo i navigavanje! Bravo bravo.

DU
Deleted user
14:04 04.09.2023.

Nitko ga ne prima i posjećuje osim balkanaca. A glavni adut mu je Dodik.

BR
Brdo
13:42 04.09.2023.

Dva ruska Putinova potrckala, nedostaje samo Vucic jos, pa da srpsko ruski "svet" bude kompletan.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije