reakcije iz rh

Ministar Lalovac: Grčka diže naš turizam i luke

Boris Lalovac
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
30.06.2015.
u 09:00

Hrvatska nije ugrožena, banke i tvrtke Grčkoj su izložene minorno

Aktualni događaji vezani za dužničku krizu u Grčkoj ne mogu imati znatnije izravne učinke na bankovni sustav naše zemlje i na gospodarstvo u cjelini – poručuje Boris Vujčić, guverner HNB-a, napominjući da je izravna izloženost hrvatskih banaka Grčkoj vrlo mala, oko 14 mil. kn u pasivi i manje od milijun kuna u aktivi, a i izravne trgovinske veze relativno su nam slabe: od 2012. do 2014. udio Grčke u hrvatskom izvozu u prosjeku je iznosio 0,9%, u uvozu 0,4%. Dodaje da su zanemarive i izravne financijske veze: potraživanja hrvatskih prema grčkim rezidentima iznose oko 130 tisuća eura, a naše obveze prema njima 74,5 mil. eura.

– Eventualni neizravni učinci, a to su oni povezani s kretanjima na deviznim tržištima i tržištima kapitala, ovisit će o reakcijama tih tržišta kako na trenutačne događaje tako i na ono što će se događati idućih dana. U svakom slučaju, eurozona i gospodarstvo EU u cjelini dočekali su recentni razvoj grčke krize daleko spremniji nego u trenucima njezina izbijanja – smatra Vujčić.

Ministar financija Boris Lalovac također nije zabrinut. Kaže da je vjerojatnost da će hrvatski spreadovi (razlike prinosa hrvatskih obveznica u odnosu na referentne vrijednosnice) rasti jednako kao i kod drugih europskih država te bi eventualni utjecaj mogao biti kratkoročan.

– Još uvijek ne namjeravamo ići na europsko tržište, kunske obveznice refinancirat ćemo na domaćem i ove godine nije upitno financiranje proračuna. A naši spreadovi najviše ovise o našim mjerama, o tome kako ispunjavamo obveze koje traži Europska komisija – ističe ministar Lalovac koji očekuje i pozitivne efekte u turizmu, od preorijentiranja europskih turista na naše more, ali i mogućeg preusmjeravanja pomorskih ruta iz grčkih luka na hrvatske.

– Investitori bi dio prometa mogli preusmjeriti nama, izbjegavajući luke u kojima ne mogu dobiti ni uslugu ni novac. Na tome bi trebalo raditi Ministarstvo prometa – kaže Lalovac.

Što se tiče tečaja kune prema euru, i Lalovac i Vujčić uvjeravaju da nema opasnosti od poremećaja, da će HNB odraditi svoj posao obrane. Željko Lovrinčević, makroekonomski analitičar Ekonomskog instituta Zagreb, poručuje da je grčki slučaj, ako ima išta dobro u njemu, pouka Hrvatskoj o tome što se dogodi nakon godina populizma i neprovođenja reformi. I to u ovom trenutku besplatna. Slaže se da će grčki problemi ići na ruku hrvatskom turizmu.

– No po premiji rizika drugi smo najlošiji u EU nakon Grčke. To znači da će tržište kapitala ići na diversifikaciju i da će se Hrvatskoj spread povećati više nego drugima. Na servisiranje dugova to neće bitno utjecati – kaže stručnjak. Eventualni rast tečaja švicarskog franka, iako ne očekuje da će biti znatan, zbog zamrzavanja će se prebaciti na banke.

– Žalimo Grke, ali su po kupovnoj moći 15 godina ispred nas. Kod nas su u odnosu na Grčku neljudski uvjeti za život – smatra Lovrinčević.

>> 3 scenarija nakon referenduma u Grčkoj

>> Banke zatvorene, s bankomata se može dići 60 eura dnevno

Komentara 18

PG
poducavam-glupe
09:23 30.06.2015.

A mi posebno dižemo banke... koje su nekada bile naše, a sada su tuđe.

PG
poducavam-glupe
09:21 30.06.2015.

A mi dižemo tuđu proizvodnju svega, od šibica i šljiva do tehnike i pameti i mlaćanja prazne slame.

Avatar petrolio
petrolio
09:19 30.06.2015.

tako je i sanader tvrdio da svjetska kriza neće utjecati na nas, smiješno! propadne li grčka, i nama će drastično poskupiti zaduživanje, zahvaljujući kojem još nismo bankrotirali. osim toga, ako grčka uvede slabu drahmu, njihove turističke usluge postat će bagatelno jeftine za europljane i odvući će masu turista u grčku umjesto na našu obalu tako da su komične priče da grčka kriza neće imati utjecaja na nas!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije