Ukoliko švicarski Vrhovni sud potvrdi hrvatsku poziciju o promijenjenim pravnim okolnostima, tek tada možemo pokrenuti novi arbitražni postupak protiv mađarskog MOL-a, kazao je ministar Tomislav Ćorić, pojašnjavajući nakon sjednice Vlade odluku da se zatraži revizija arbitražne presude iz 2016. godine.
- Ovo znači prije svega da mi tražimo mogućnost novog arbitražnog postupka, a hoćemo li ići u novi postupak ovisit će o tome kako će švicarski Savezni sud reagirati na hrvatsku inicijativu - rekao je Ćorić pa podsjetio da je Hrvatska pred istim sudom već pokušala pokrenuti novi postupak, ali je bila odbijena.
- Pravne okolnosti su bile nešto drugačije. Tada smo imali situaciju da je prije donošenja tog pravorijeka, Ustavni sud RH poništio presudu u slučaju Ina-Mol. U tom kontekstu, sada imamo drugačije okolnosti. Držimo da je upravo zbog toga pravna pozicija RH sada bolja - kazao je Ćorić, referirajući se na odluku Vrhovnog suda koja je donesena u listopadu ove godine.
Podsjetimo, tom su presudom na zatvorske kazne osuđeni bivši hrvatski premijer Ivo Sanader i predsjednik Uprave MOL-a Zsolt Hernadi zbog primanja i davanja mita u zamjenu za pogodovanje oko upravljačkih prava u INA-i.
- Poništenje ugovora iz 2009. godine pretpostavlja vraćanje na tip korporativnog upravljanja iz 2003. godine. To bi dalo znatno veći manevarski prostor hrvatskoj strani za upravljanje INA-om - dodao je ministar.
Komentirajući navode iz mađarskog MOL-a da se ugovor može poništiti samo dogovorom dvije strane, Ćorić je poručio:
- Ugovor iz 2009. godine je predmet revizije pred švicarskim sudom. Mi činimo pravne radnje koje držimo mogućima. Anticipirajući presudu Vrhovnog suda iz listopada ove godine, Vlada poduzima pravne radnje koje su nam na raspolaganju. Siguran sam da bi bilo koja treća strana na našem mjestu učinila isto.
Struja i plin skuplji od travnja
Osvrnuo se i na rast cijena energenata.
- Povećamo udio koji HROTE otkupljuje od proizvođača sa 40 na 60 posto zato što je riječ o fiksnoj cijeni i na taj način ćemo im omogućiti da u 2022. godini s većim količinama električne energije prema opskrbljivačima prema nižoj cijeni, utječe i na ne tako veliko povećanje cijena električne energije. Znate da su tržišta doživjela 'bum' cijena energenata. Ovo je jedan od alata koje unaprijed poduzimamo kako bi cijena električne energije ostala u normalnih okvirima - najavio je ministar Ćorić.
Koliko će na proljeće cijene struje i plina rasta, nije htio kalkulirati, ali je potvrdio da će do određenog povećanja sigurno doći.
- U ožujku ćemo već sve što nam je na raspolaganju iskoristiti i imati sve podatke o cijenama na tržištu. Bit ćemo pametniji tada jer cijene variraju iz dana u dan. Od travnja će ići korekcija cijena, učinit ćemo sve da ona bude što manja - zaključio je ministar.
Treba platiti sve te subvencije koje se daju strancima za vjetrenjače, pa još menadžerske ugovore i bonuse.