Hrvatska ima potencijal ne samo da prehrani sebe nego i za još dvije Hrvatske. A mi taj potencijal moramo iskoristiti. Povećanje proizvodnje prioritet je ovog ministarstva i ove Vlade – kazao je potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Josip Dabro prilikom prezentacije triju novih programa za razvoj i obnovu govedarske, ovčarske, kozarske i svinjogojske proizvodnje. Ulaganjima u stvaranje novih proizvodnih kapaciteta i klaonice, očuvanje i unapređenje postojeće proizvodnje, poboljšane uvjete smještaja životinja... potaknut će se veća domaća proizvodnja i samodostatnost u mesu i mlijeku u Hrvatskoj, a programi bi se, rekao je ministar, na Vladi trebali naći početkom sljedeće godine.
Dabro podsjeća kako su u svrhu stabilizacije i razvoja sektora proizvodnje mesa izrađeni i usvojeni programi te prateći akcijski planovi do 2030. – plan razvoja sektora mesnoga govedarstva vrijedan 385,6 milijuna eura, sektora svinjogojstva s ukupnim ulaganjima od 246,7 milijuna te plan razvoja sektora mesnog ovčarstva i kozarstva vrijedan 108,2 milijuna eura. Iz tih akcijskih planova proizašao je Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mesnoga govedarstva, svinjogojstva, te mesnog ovčarstva i kozarstva, za što će se u trogodišnjem razdoblju od 2025. do 2027. izdvojiti 96 milijuna eura.
Za Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala u sektoru mliječnoga govedarstva, ovčarstva i kozarstva u tom će se razdoblju izdvojiti 24 milijuna eura, a za treći u nizu – Program potpore za obnovu narušenog proizvodnog potencijala na području zone ograničenja III. zbog pojave afričke svinjske kuge (ASK) 4 milijuna eura. Programi su, čulo se, namijenjeni isključivo onim uzgajivačima koji će u idućem trogodišnjem razdoblju povećavati stočarsku proizvodnju. S osiguranih 32 milijuna eura godišnje iz prvog bi se trebao povećati broj krava za 6000 grla u proizvodnji mesa, krmača za 16.000 te ovaca i koza za 25.000.
Drugi će omogućiti povećanje broja krava u proizvodnji mlijeka za 5000 grla i novih 35 milijuna kilograma isporučenog mlijeka. Treći program vezan je za pojavu afričke svinjske kuge. Njime će biti obuhvaćeni proizvođači koji su već obnovili proizvodnju vlastitim sredstvima te će im se iz novog programa nadoknaditi taj trošak, prema vrijednosti svinja u vrijeme kad su uginule ili su usmrćene u okviru ASK mjera. Dabro naglašava kako se, nakon što programi budu prihvaćeni na Vladi, potpore neće "bacati u vjetar", već će se rezultati provedbe mjeriti na godišnjoj razini.
– Sada će svi morati prikazati što se radilo u toj godini, kakav je učinak. Oni koji ne ispune uvjete i ne povećaju proizvodnju, potpore će morati vratiti – zaključio je ministar.