Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović obišao je danas Centar za gospodarenje otpadom Marišćina.
Marišćina je u finalnoj fazi izvedbe, trenutno se ispituje ugrađena oprema za obradu otpada i instalacije, a nakon probnoga rada, službeno otvaranje se očekuje 2015. godine. Ukupna je vrijednost projekta 277 milijuna kuna, 71 posto sufinancira se sredstvima EU fondova, 5,4 posto novcem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, 23,6 posto sredstvima Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije i tvrtke Ekoplus.
U Centru Marišćina bit će zaposleno pedesetak ljudi, kazao je Zmajlović istakavši kako se upravo u ovome pogonu vidi što žele imati u Hrvatskoj.
– Želimo napustiti one ružne slike odlagališta gdje se šire neugodni mirisi, gdje ptice i vjetar raznose otpad i konačno početi gospodariti otpadom. U ovome će se postrojenju početi izdvajati korisne komponente, a ono što je opasno i što ne smije završiti na odlagalištu na adekvatan će se način obraditi i zbrinjavati. Ovo nije jedino postrojenje u Europi, ima ih 350, ovakvih ili sličnih. Želimo na najsigurniji način gospodariti i zbrinuti otpad. Važno je i za okolno stanovništvo, neće se širiti neugodni mirisi, posebno se vodilo računa da sve mjere za zaštitu okoliša i zdravlje ljudi budu na najvišoj mogućoj razini. Kada krene s radom, Marišćina će biti prvi funkcionalni centar za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj. U njemu će se obrađivati otpad u skladu s najvišim standardima. U Hrvatskoj do kraja 2018. moramo sagraditi 13 takvih centara koji su važan dio cjelovitog sustava gospodarenje otpadom. Gospodarenje otpadom je važan dio cirkularne ekonomije koji omogućuje čišći okoliš i otvaranje novih radnih mjesta – kazao je Zmajlović poručivši kako klasična odlagališta odlaze u prošlost.
Uvjeren je kako će planirani centri biti sagrađeni do 2018, upravo zbog intenziviranja svih aktivnosti.
-– Pokrenuli smo sve projekte koji su bili u slijepoj ulici, već iduće godine imamo šest novih centara koji su spremni za apliciranje, financiranje iz fondova, vrlo brzo nakon toga započinje se s natječajem za radove. Ta dinamika nam garantira da ćemo do 2018. izgraditi najveći dio centara. Naravno, prijete nam penali, ali ovo ne radimo zbog penala, nego radimo zbog nas, želimo imati čišći okoliš, želimo zadržati sve ljepote koje imamo u Hrvatskoj – kazao je Zmajlović.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Müller najavio je da će nakon Marišćine, s probnim radom krenuti i CGO Kaštijun u Istarskoj županiji.
– Razvijamo i druge centre, sljedećih šest će biti aplicirano za EU sredstva do polovice iduće godine, i preostalih pet je u pripremi, uspostavit ćemo sustav do kraja 2018. godine, to će za sobom povući i zatvaranje deponija – kazao je Müller.
Do kraja 2018. u Hrvatskoj je potrebno sagraditi 13 centara za gospodarenje otpadom. Ukupna vrijednost ulaganja je procijenjena na 4,8 milijardi kuna. Ti projekti će se do 90 posto sufinancirati sredstvima iz EU fondova i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a ostatak će osigurati jedinice lokalne samouprave.
Iako je rasuo miliune kuna samo na parking , da ne spominjemo preseljenje u nove prostorije , ( a bog zna kliko još toga ima ) nikome nizašto nije odgovarao, čak šta više " nije mu pala ni dlaka ss glave" ( barem zbog toga) to je valjda moralna ljestvica SDP-a koju spominje Lepi Cane.