– Država više neće financirati na stotine poduzetničkih zona u Hrvatskoj po načelu dodjele novca bez ikakvih kriterija, za svakoga pomalo, kao što je to činila bivša vlast. Baš naprotiv, Ministarstvo poduzetništva i obrta čvršće će stati uz bok gradovima i općinama te njihovim poslovnim i poduzetničkim zonama isplatiti veće novčane iznose. Novac će im se doznačiti kroz tri tranše. Prva isplata ići će od 1. srpnja, a kako bi im se dalo vremena da pripreme projekte, drugi ciklus isplata slijedi od 15. kolovoza, a treći od 30. rujna. Pritom će se posebno valorizirati i ulaganja samih jedinica lokalne samouprave. Ivanec je upravo u tome vrlo pozitivan primjer. Pokazuje to i podatak da, pošto u bivšoj državnoj vlasti nije imao partnera, u opremanje svoje poslovne zone uložio 77 posto vlastitih sredstava od ukupno uloženih 18,5 milijuna kuna! Nije čekao da mu nešto samo padne s neba, već se radi pravodobnog opremanja i aktiviranja svoje zone čak i kreditno zadužio i zonu doveo do visokog stupnja sagrađenosti. Baš takve projekte rado ću i osobno poduprijeti!
To je, među ostalim, izjavio ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras za radnog posjeta Ivancu te dodao da je Ivanec kandidirao projekt opremanja poslovne zone vrijedan 2,4 milijuna, a ministarstvo će za takve pojedine projekte dodjeljivati do 4 milijuna kuna. S gradskim vodstvom Ivanca na čelu s gradonačelnikom Miloradom Batinićem on je u Gradskoj vijećnici potom razgovarao o cijelom spektru tema vezanih uz poduzetničke inicijative, financiranje poslovnih zona, rasterećivanju bruto plaća, smanjivanju parafiskalnih nameta te o potporama iz Poduzetničkog impulsa. Sastao se i s većim brojem ivanečkih malih i srednjih poduzetnika te ih informirao o nizu poticajnih mjera u cilju njihova troškovnog rasterećivanja i povećanja konkurentnosti.
– Osim što smo ove godine bruto plaće rasteretili 2 posto, iduće godine rasteretit ćemo ih još toliko. Plan je da do kraja mandata ove Vlade plaće rasteretimo za ukupno 8 posto. Bilježimo i veću naplatu poreznih prihoda, s time da te poreze nećemo trošiti za javnu potrošnju, već će oni biti osnova za dalje rasterećenje poduzetnika. Slijedi i smanjenje PDV-a u turizmu. Za potpore u sklopu Poduzetničkog impulsa dosad je stiglo 11.000 projekata. Njihovo ocjenjivanje je pri kraju, a od idućega tjedna počinju prve isplate novca. U planu je i objedinjavanje isplate svih potpora poduzetnicima, koje se sada obavljaju iz više ministarstava, samo s jednog mjesta – izjavio je Maras.
S velikim interesom potom je u Poslovnoj zoni Ivanec-istok razgledao golemo gradilište na kojemu tvrtka HEW, u stopostotnom njemačkom vlasništvu, gradi novu halu površine 3500 četvornih metara, vrijednu 1,6 milijuna eura, u kojoj će od listopada ove godine preseliti proizvodnju namota za elektromotore za njemačko tržište. O tome je na licu mjesta razgovarao s direktorom Josipom Šimunekom. Nakon toga razgledao je proizvodne hale tvrtke BTP d.o.o. u vlasništvu Željka Bezaka. Njegova tvrtka je nedavno u Sv. Martinu na Muri nagrađena kao najbolji hrvatski srednji izvoznik (izvezla je robe u vrijednosti 30 milijuna kuna). Jednu halu Bezak je već posve opremio strojevima za proizvodnju dijelova, alata i komponenti za getribe. Proizvodnju u njoj kani pokrenuti ove godine i zaposliti 25 novih radnika.
Prethodno je Maras boravio u Lepoglavi, gdje je o sličnoj tematici razgovarao s gradonačelnikom Marijanom Škvarićem. Kratko je obišao i poslovnu zonu te pogon Ceste d.o.o.