Desetogodišnji dječak Gabrijel Bebić preminuo je u utorak od sepse u splitskom KBC-u kamo je helikopterom dovezen iz Metkovića u iznimno teškom stanju. Ministarstvo zdravstva priopćenjem izrazilo je sućut obitelji i najavilo da u ponedjeljak šalje zdravstveno-inspekcijski nadzor u Dom zdravlja Metković, tamošnju hitnu pomoć te u splitsku bolnicu.
Nije mu vađena krv
Naime, prema dosadašnjim napisima, dječak je u pratnji oca dvaput dolazio u nedjelju 9. prosinca na hitnu, ali su ga poslali kući uz uputu da se u ponedjeljak jave pedijatrici. Kako njihova pedijatrica tada nije radila, otišli su drugom pedijatru, ali ih je, prema napisima, medicinska sestra odbila primiti zbog gužve. Otišli su potom trećoj pedijatrici, koja je dječaka primila i utvrdila da je u kritičnom stanju te da odmah mora biti prevezen u KBC Split. Tek tada slijedi reakcija hitne pomoći i dolazi helikopter koji dijete odvozi u tu bolnicu, no evidentno prekasno. Ni 24 sata kasnije dijete umire, zatajili su mu svi organi, a pretrage su potvrdile da je imao gripu i streptokok.
- Dječak je dovezen helikopterom u iznimno teškom stanju, u stanju sepse, multiorganskog zatajenja i uslijedili su svi mogući načini liječenja i spašavanja, koji su kod nas jako veliki jer imamo jedinicu intenzivnog liječenja djece koja je zapravo i referentni centar za Hrvatsku tako da smo dobro opremljeni. Međutim, unatoč poduzetom nikako nije išlo i dječak je preminuo tijekom liječenja. Brzo provedenim testovima dobili smo potvrdu da ima streptokok i virus gripe. Kad se to dvoje spoji, može završiti kobno jer gripa onemogućava organizam da se brani, a onda još dođe do infekcije bakterijom i to može tako kobno završiti – objašnjava prof.dr.sc. Marijan Saraga, predstojnik Klinike za dječje bolesti KBC-a Split koji je osobno liječio dječaka. Kako je rekao, nesretnom dječaku zakazale su sve funkcije organizma. Pokušavali su ih vratiti, no, nažalost, bez uspjeha.
– Nije svaka sepsa smrtna, ali u takvim situacijama to može završiti smrtno u roku od 24 sata – kaže taj liječnik iz KBC-a Split gdje je dječak dovezen u stanju izuzetno teške sepse. Pitanje je i tko je odgovoran što to nije prepoznato prije unatoč dolascima na hitnu kao i je li tko propustio nešto u liječenju budući da, navodno, djetetu nijedanput nije izvađena krv odnosno napravljena osnovna laboratorijska pretraga krvi. Ono što se iz Metkovića može neslužbeno čuti jest da tamošnji laboratorij ne radi vikendom ni noću kao ni rentgen, a najbliža ustanova u kojoj se u to vrijeme bilo komu pa tako i tom dječaku može napraviti nalaz krvi sto je kilometara udaljeni Dubrovnik ili još 40 kilometara udaljeniji od Dubrovnika Split.
Treba utvrditi odgovornost
“Ministarstvo zdravstva je neposredno nakon saznanja o tom događaju zatražilo informacije i žurna očitovanja od ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije, Doma zdravlja Metković, Kliničkog bolničkog centra Split i Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu. U ponedjeljak će započeti zdravstveno-inspekcijski nadzor. Rezultati inspekcijskog nalaza poslužit će za utvrđivanje eventualne odgovornosti liječnika i medicinskog osoblja u navedenom slučaju”, stoji u priopćenju Ministarstva zdravstva.
– Treba učiniti sve da se dozna da li se pogriješilo, a bojim se da je bilo propusta, i da nam se to više nikada ne ponovi. Treba istražiti sve ljude koji su sudjelovali, to dijete je bilo kod nekoliko liječnika - rekao je ministar Kujundžić za RTL.
Na pitanje osjeća li se odgovorno, odgovorio je:
- Osjećam se odgovorno za svaki gubitak života uz ovoj zemlji, u moralnom smislu. U smislu administrativnog položaja ministra ne osjećam da je bilo propusta.
Pokušali smo razgovarati i s obitelji umrlog dječaka, no rečeno nam je da ne žele o tome govoriti.
Pogledajte i video Prosvjeduje na glavnom gradskom trgu zbog smrti kćeri na Rebru
Još jedna inspekcija još jedan mladi život...