Konferencija u Saboru

Mirela Holy: Nikada do sada u HEP-u nije angažirano toliko vanjskih konzultanata

Mirela Holy
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
03.06.2015.
u 12:45

Dodaje kako je potpuno nejasno zašto HEP koristi konzultante kada na raspolaganju ima 12.000 zaposlenika svih struka koji su zasigurno daleko stručniji od vanjskih konzultanata.

Predsjednica ORaH-a Mirela Holy upozorila je danas na konferenciji za novinare u Saboru da nikada do sada u HEP-u nije angažirano toliko vanjskih konzultanata, unatoč činjenici da taj posao mogu obavljati stručnjaci koji su već zaposleni u HEP-u.

Dok se na to troše milijuni, dodaje ona, HEP je u međuvremenu izgubio više od 15 posto kupaca zbog loše koordinacije formiranja cijene unutar HEP grupe.

– Zaposlenici su me upozorili na neviđenu praksu koja se već godinu-dvije događa u HEP-u, odnosno na činjenicu da nikada nije bio toliki broj vanjskih ugovora s konzultantskim i marketinškim tvrtkama. Radnici su posebno izdvojili angažman vanjskih konzultanata za evaluaciju ponuda za Plomin C, studiju restrukturiranja HEP-a, studiju operativnog i strateškog restrukturiranja HEP operatora distribucijskog sustava te angažman marketinške tvrtke Real grupe od sektora HEP-a za razvoj proizvoda i usluga koji je za pridobivanje 16.000 kupaca iz kategorije kućanstava platio lani Real grupi oko 21 milijun kuna, a prema našim izračunima ta investicija vratila bi se za sto godina – pojasnila je Holy koja cijelu tu priču naziva bizarnom.

Dodaje kako je potpuno nejasno zašto HEP koristi konzultante kada na raspolaganju ima 12.000 zaposlenika svih struka koji su zasigurno daleko stručniji od vanjskih konzultanata. Tako nabraja da je za studiju restrukturiranja plaćeno oko 7 milijuna kuna, a studija još nije dovršena i traži se aneks ugovora u iznosu od 1,6 milijuna kuna. Studija operativnog i strateškog restrukturiranja HEP operatora distribucijskog sustava procijenjena je na oko 8,5 milijuna kuna. Kao poseban problem izdvaja Centar za praćenje energetskih investicija koji, tvrdi ona, služi kao institucija za izvlačenje novca iz energetskih kompanija.

– Oni su trebali biti ti koji će pružati konzultantske usluge za energetske kompanije, međutim u kolovozu 2012. CEI je pokrenuo natječaj za financijsko savjetovanje u energetskom sektoru s ciljem sklapanja okvirnog ugovora na razdoblje od četiri godine, i to u iznosu od 87,5 milijuna kuna. Bizarno je da jedna institucija koja bi trebala pružati konzultantske usluge za energetski sektor, traži angažman vanjskih konzultanata da odrade taj posao, kao što je bizaran i angažman vanjskih savjetnika za pokušaj kupoprodaje već izgrađenih osam vjetroelektrana  – komentira Mirela Holy.

Ona je, podsjeća, još početkom travnja postavila Vladi pitanje o uslugama vanjskih konzultanata u HEP-u, a odgovor koji je dobila krajem svibnja također naziva bizarnim. 

– Jedino što se iz odgovora može saznati jest da je točno da ti ugovori postoje, međutim postoji cijeli niz lažnih informacija u odgovoru pa stječemo dojam da je premijer koji je potpisao taj odgovor obmanut i od ministra Vrdoljaka i od ljudi iz HEP-a – kaže Holy te dodaje kako u odgovoru Vlade stoji da je Plomin C ključni strateški projekt HEP-a, iako je, dodaje, potpuno jasno da taj projekt neće moći biti realiziran.

– Neće biti realiziran jer Marubeni grupa inzistira na povlaštenom ugovoru za otkup električne energije iz te termoelektrane u iznosu od 70 do 120 eura po megavatu, a tržišna cijena trenutačno je 35 eura po megavatu – objašnjava Holy. Energetski stručnjak Milan Puharić poput Holy vjeruje da je odgovor Vlade napisan u HEP-u te da je pri tome premijer obmanut. 

– Najbolji marketing za HEP je transparentnost poslovanja i sigurnost opskrbe te niz drugih stvari koje bi morali napravi – tvrdi Puharić. Nezavisni Mladen Novak upozorava na privatizaciju HEP-a, odnosno na rezultate studije „Potrebe dokapitalizacije putem IPO-a“ koji su radili Ivan Lovrinović i Drago Jakovčević, a naručitelj je Radničko vijeće HEP-a.

– IPO predstavlja strateški potez kompanije i nikako se ne može svesti samo na prikupljanje potrebnih novčanih sredstava. Koja je strategija vlasnika HEP-a? Nisu rijetke situacije da početne priče o naknadnim koristima, obično zaogrnute u tržišnu i konkurentsku retoriku, završavaju novim monopolskim položajem uz još više cijene određenog dobra i kontinuirano otpuštanje radnika – tvrdi Novak te zaključuje da autori studije ističu da nisu rijetke situacije da početne priče o naknadnim koristima, obično zaogrnute u tržišnu i konkurentsku retoriku, završavaju novim monopolskim položajem uz još veće cijene nekog dobra i kontinuirano otpuštanje radnika.

>> Bez obzira koja velika stranka bila na vlasti, Hrvatskom ne upravlja vlada, nego - mafija

>> Holy: Vladi nije stalo da spasi Pružne građevine

Komentara 10

JK
ja-kan
13:54 03.06.2015.

HEP danas je isto što i HAC prije 5 ili 10 godina. Na žalost veličinu i opseg kriminalnih radnji u toj velikoj državnoj tvrtci saznati ćemo tek nakon promjene vlasti. Ali bojim se da je izvlačenje novca preko konzultantskih tvrtki samo kap u moru kriminalnih radnji koje se tamo dešavaju od štetnih ugovora, uhljebljavanja gotovo cjelokupnog vodstva HNS-a kao i mase članstva te strančice do uklanjanja svih sposobnih koji se usprotive gore navedenim kriminalnim radnjama ili ih bar opstruiraju. Ali sve to predsjednik Vlade više-manje zna jer su mu sindikati iz HEP-a poslali otvoreno pismo prije godinu ili dvije (bilo je u sva tri nacionalna TV dnevnika) ali je predsjednik Vlade tada poduzeo jedno veliko i odlučno NIŠTA.

Avatar CorleoneMichael
CorleoneMichael
13:19 03.06.2015.

Ah ta pokvarena partija...

JA
ja123pao
13:36 03.06.2015.

nikada do sada u HEP-u nije angažirano toliko vanjskih konzultanata, ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- treba potrošiti top što su stekli povečanjem cijene struje.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije