Protiv Josipa Vrbošića, kako se navodi, "nekadašnjeg predsjednika Gradskog vijeća Osijeka", podnesena je kaznena prijava zbog sumnje u krivotvorenje službene isprave. Napisao ju je Miroslav Šimić, nezavisni gradski vijećnik.
Produžuje se tako dvomjesečna trakavica o spornoj sjednici Vijeća u veljači, kada je Vrbošić prekinuo sjednicu, a nova ju vijećnička većina nastavila. Vrbošić je u nastavku razriješen s mjesta predsjednika Vijeća, a njegovim je nasljednikom imenovan upravo Šimić. No, za vladajući HDSSB, ta je funkcija i dalje pripadala Vrbošiću.
Za Šimića je, pak, sporan termin je li sjednica prekinuta ili završena. Šimić je, naime, od Ministarstva uprave zatražio nadzor zakonitosti rada Vijeća, a Vrbošić mu je bio dužan poslati očitovanje. Taj dopis Šimić, tvrdi, nije službeno dobio, iako ga je od gradske uprave zatražio još 11. ožujka.
- On u očitovanju kaže kako je predsjednik na kraju proglasio sjednicu gotovom, odnosno završenom i najavio zakazivanje nove. Potom navodi kako se sjednica nije mogla nastaviti jer većina vijećnika nije prihvatila dnevni red u cjelini, pa tako nije imao poslovničke uvjete niti za odgodu niti za prekid sjednice, a time niti za sazivanje nastavka – rekao je Šimić. No, pustio je potom snimku sjednice, na kojoj se jasno čuje kako je Vrbošić na kraju sjednice kazao da se ona prekida.
- Namjerno je iznesena neistina da bi srušio cijelu sjednicu Vijeća. Je li falscificiran dokument, vidjet ćemo na kraju. To je ogroman skandal u Osijeku, da si bilo koji stručnjak, posebno pravni dopušta ovako nešto – objašnjava on zašto je podnio kaznenu prijavu.
- Josip Vrbošić je u vrlo kratkom vremenu prihvatio način ponašanja HDSSBa i bahato odgovorio vijećniku Škoriću koji mu je ukazao na ovu grešku i ustvari mu htio pomoći, no očito da netko tko je dobar u pravnoj teoriji ne mora biti dobar i u provedbi poslovnika. U tom trenutku Vrbošić radi propust koji poslije lažno prikazuje u iskazu Ministarstvu, tvrdi Šimić i dodaje:
- Nisam siguran što mi je teže shvatiti, da je ugledni osječki profesor Pravnog fakulteta bio spreman krivotvoriti službene dokumente Grada Osijeka, ili da su službe Grada prihvatile učiniti ovo kazneno djelo.
Nije mu, dodaje, važno da se prizna njegov status, nego da Grad i gradonačelnik Krešimir Bubalo prihvate odluku o komunalnom doprinosu pri legalizaciji, donesenu na toj sjednici.
- Ne prihvate li ju, to znači direktnu milijunsku štetu za građane, za gospodarstvo, poljoprivredu i socijalne slučaje, sve one kojima smo mi na sjednici Vijeća snizili komunalni doprinos. Usto, građani će moći tužiti Grad jer će im biti nezakonito obračunani iznosi – poručio je.
Najavio je i izlazak na lokalne izbore, s nezavisnom listom za Gradsko vijeće
>>Osječani smijenili Josipa Vrbošića i izabrali Miroslava Šimića