Nezavisni zastupnik Mladen Novak kritizirao je danas odluku Vlade, a i saborskog odbora za zakonodavstvo da odbije njegov prijedlog izmjena Zakona o dječjem doplatku kojim je želio ispraviti diskriminaciju osoba s invaliditetom. Naime, temeljem izmjena tog zakona iz 2002. godine, pravo na doplatak od 831,50 kuna izgubilo je oko 1100 teških invalida zato što se napravila podjela osoba s invaliditetom starijih od 27 godina koji su počeli primati doplatak prije 1. siječnja 2002. godine i one koji navršavaju 27 godina poslije tog zakona.
Temeljem takve podjele dogodilo se da 4000 osoba s invaliditetom prima taj doplatak cijeli život, a 1100 osoba s istim problemima i dijagnozama ga je prestalo primati nakon 27 godine.
- Želimo ukinuti tu diskriminaciju, a ne proširiti prava osoba s invaliditetom, kako to Vlada tvrdi. Jučer je na Odboru za zakonodavstvo Iva Prpić, zamjenica ministrice Milanke Opačić rekla da roditelji svoju djecu prave većim invalidima nego što jesu, pa sudeći po tome ispada da roditelji svoju djecu namjerno proglašavaju invalidima zbog doplatka od 831 kune. Ta izjava je ispod svake razine i ti ljudi ne zaslužuju takvo etiketiranje – čudi se Novak te podsjeća kako u Hrvatskoj čak 70 posto osoba s invaliditetom žici ispod granice siromaštva, što dovoljno govori koliko im je potreban ovaj doplatak. Ne slaže se ni s obrazloženjem Vlade da nema novca kako bi se ispravila ova nepravda, jer je prema nalazu Državne revizije u Ministarstvu socijalne politike i mladih razvidno da je to ministarstvo u 2013. iskazalo višak prihoda od 39,8 milijuna kuna, iz prethodnog je razdoblja prenesen višak prihoda od 32,2 milijuna kuna, a u sljedećem razdoblju raspoloživ je višak prihoda od 72,1 milijun kuna.
- Tako da konstatacija da se nema novca nikako ne drži vodu. Nije točan ni stav Vlade kako je takvo rješenje Ustavni sud ocijenio neprihvatljivim, jer je Ustavni sud 2008. godine rekao kako se ovaj nedostatak mora ispraviti, no do danas to nije napravljeno – upozorava Mladen Novak.
Siniša Bosanac iz Građanske inicijative Pomozimo djeci s invaliditetom kaže da ispada da se sva kriza u posljednje tri godine prelama preko leđa najugroženijih skupina. Njegova je inicijativa već tri puta prosvjedovala u Zagrebu i uspjela promijeniti neke stvari, pa naglašava kako su spremni ponovno izaći na ulice jer se ne slažu s ovim nastavkom diskriminacije.
- Nepošteno je da dio osoba dobiva ovaj doplatak doživotno, a drugi dio njih koji su u istom zdravstvenom stanju nema pravo na njega samo zbog nekog datuma u zakonu – kaže Bosanac kojemu je ministrica, tvrdi, poručila kako postoji niz drugih prava koje te osobe mogu ostvariti, no nije mu jasno kako, kada roditelji koji podnose zahtjeve za takva prava čekaju rješenja Ministarstva više od godinu dana.
- Kada bi imali ta ostala prava, onda nam ovih 800 kuna ne bi ni trebalo, ali nemamo ni jedno ni drugo – primijetio je Bosanac.
Predsjednica udruge za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Zraka Sunca Ursula Ban Mrkoci, inače i majka 32 godišnje kćeri koja je nakon rođenja imala krvarenje u mozgu, što je rezultiralo cerebralnom paralizom, mentalnom retardacijom i nizom drugih problema, ustvrdila je da je žalosno da se štedi na najtežim i najosjetljivijim skupinama. Njezina kćer do 20. godine nije primala nikakvu pomoć ni naknadu jer nije ni znala da ima prava na njih niti ih je tko u Centru za socijalnu skrb uputio na to.
- 2003. godine dobili smo invalidninu od 1250 kuna i ovaj doplatak do 831 kunu, da bismo ga odmah i izgubili jer je moja kćer napunila 27 godina. Tužili smo Zavod za mirovinsko osiguranje zbog diskriminacije, jer joj se zdravstveno stanje nije poboljšalo, dapače, još je u težem stanju i Visoki upravni sud je presudio u našu korist, no mirovinsko je odbilo provesti tu presudu i svejedno nam ne priznaju naše pravo. Žalili smo se na tu odluku i sada čekamo rješenje, i upravo to je razlog zbog kojeg smo tražili od Sabora da se ukine taj sporni članak 38. Zakona o dječjem doplatku i da se sve osobe s invaliditetom izjednače u svojim pravima – zaključila je Ursula Ban Mrkoci.
>> Mladen Novak izašao iz Laburista, stranka sa šest zastupnika u Saboru spala na tri
Jos jedno izlazenje na ulice za ostvarivanje moralnih ( zakonskih ) , prava dohotka na invalidnost. Dosta nam je satorasa, ne trebaju nam takav naicin komunikacije . Medutim kojim pravom to Vlada odreduje da jedan invalid nema pravo na svojj dohodak, a da neki drugi invalid ima to pravo. Taj problem treba rijesiti Vlada. Svuda po Svijetu prema invalidima postoje slicni zakoni. Svi imaju pravo na dohodak zbog invaliditeta , procentualno kategoriji invaliditeta. Novi zakoni u principu tu ne mogu nista promijeniti, automatski po donosenju primjenjuju se prema svim korisnicima.