Nakon što je u Ministarstvu socijalne politike provedeno redefiniranje prava na pomoć u kući, te je odlučeno da se ide na novi način pružanja usluga pomoći, u cilju omogućavanja dostupnosti uslugama za sve korisnike pod istim uvjetima i pravilima te pravednije raspodjele pružanja usluga na području cijele države, s 1. svibnja program “Pomoć u kući” prestao je s radom i na području Krapine.
Trajalo osam godina
U Gradskom društvu Crvenog križa Krapina taj se program uspješno provodio osam godina i to na području grada Krapine, te općina Đurmanec, Jesenje, Petrovsko i Radoboj. Program su financirali Ministarstvo socijalne politike i mladih te grad Krapina i općine. Na tom socijalnom programu je bilo zaposleno 12 djelatnika, geront domaćica, pomoćnih radnika i medicinske sestre, koji su brinuli za 200 korisnika, a sada su zaposlenici ostali bez posla, a korisnici bez usluga programa.
- Svakoga dana zovu nas korisnici i pitaju kada će netko doći do njih, jer svima je dolazak geront domaćice puno značio, stari i nemoćni su dobili pomoć kod uređenja kuće, donosili su im se lijekovi, uređivalo im se oko kuće, a ono što je njima bilo najvažnije, je to što su čuli lijepu riječ - kažu u Gradskom društvu Crvenog križa, koje sada ipak nastavlja s uslugom pomoć u kući ali u puno manjem obujmu, s manje korisnika i djelatnika, a postupak priznavanja pomoći raditi će se u Centru za socijalnu skrb.
Pomoći će Grad i Općine
Pomoć će dobiti samo oni koji nemaju nikoga te ako imaju mjesečno primanje do 1.500 kuna, takvima će država plaćati uslugu u cijelom iznosu, a oni koji imaju od 1.500 do dvije tisuće kuna priznaje se pravo na 50 posto. Svi ostali morati će platiti uslugu.U Crvenom križu dogovaraju s čelnicima Krapine i okolnih općina da iz svojih proračuna izdvoje stotinu kuna za one koji imaju primanja 1.500 kuna.
Na apsurdnost novonastale situacije, kada se reže starcima, govore i podaci. Na području čitave Hrvatske tim programom bilo je obuhvaćeno 15.530 starijih osoba te je bilo zaposleno 1100 ljudi. Za Pomoć u kući država je tada izdvojila 47,5 milijuna kuna, a iste godine za 17.536 osoba koji su smješteni u domovima država je platila 283.509 kuna.
Šteta, trebalo je ostaviti uslugu svima; a djeci onih koji su zapustili roditelje naložiti da sufinanciraju.