HUS-ovi prijedlozi

"Mnogim tvrtkama presudile su lihvarske zatezne kamate"

matijasevic
Marko PrpićPixsell
17.03.2011.
u 13:16

HUS predlaže obavezu uplate PDV-a tek nakon što se naplate obavljeni radovi te uvođenje olakšica pri naplati dugovanja gospodarstvenika državi

Hrvatska udruga sindikata pozdravlja inicijativu guvernera HNB-a Željka Rohatinskog kojom se u gospodarstvo planira ubrizgati 6,2 milijarde kuna, kazao je danas u Rijeci predsjednik HUS-a Ozren Matijašević. Istodobno je oštro osudio naknadnu politizaciju kojom se umanjuju šanse guvernerovim dobrim namjerama. Mjere zapošljavanja i ekonomske politike trebale bi biti isključivo u nadležnosti struke, ističe Matijašević. 

Hrvatska udruga sindikata nudi odgovor na nelikvidnost, koja, kazao je Matijašević, generira najviše problema domaćem gospodarstvu, osobito u realnom sektoru i prerađivačkoj industriji. HUS predlaže odlaganje obaveze plaćanja PDV-a, odnosno obavezu uplate PDV-a tek nakon što se naplate obavljeni radovi. Ovako država uzima svoje, a oni koji su pružili usluge i oni koji moraju platiti nadmudruju se, kaže Matijašević. Drugi je prijedlog HUS-a uvođenje olakšica pri naplati dugovanja gospodarstvenika državi. Matijašević upozorava na poslovni nemoral jer je, kaže, mnogo tvrtki dospjelo među nelikvidne zašto što su im presudile lihvarske zatezne kamate, a to onemogućava pokretanje bilo kakvih poduzetničkih aktivnosti. 

– Gospodarstvenicima koji poštuju prava radnika u okviru zakona i kolektivnih ugovora i poslovnim planom jamče očuvanje i porast zaposlenosti te imaju održiv plan poslovanja, uhodane ili ugovorene poslove, ali su bez svoje krivnje zahvaćeni problemom nelikvidnosti treba omogućiti da se uplatom dugovanja državi u određenim rokovima oslobode djelomično ili u cijelosti obveze uplate zakonske zatezne kamate – kaže Matijašević te predlaže da se krene od slučaja do slučaja i vidi tko poštuje radnička prava. Unatoč dojmu da ovi prijedlozi znače gubitak za proračun, Matijašević tvrdi da je učinak posve suprotan. 

– Smanjenjem poreznog i kamatnog opterećenja omogućilo bi se održavanje zaposlenosti i investiranje u proizvodnju, a to bi rezultiralo povećanjem javnih prihoda – kaže Matijašević koji, ponovio je, ključ za uspjeh guvernerove inicijative i HUS-ovih prijedloga vidi u depolitizaciji pristupa problemima rada i gospodarstva. Član predsjedništva HUS-a Bruno Bulić osvrnuo se na Vladin projekt Brijuni rivijere, u kojem država izdaje koncesiju na zemljište na 66 godina. Bulić drži nedopustivim da se rasprodajom hrvatske zemlje omogućava bogaćenje pojedincima. Uvjet za bilo kakvo davanje prostora u koncesiju jesu stalna radna mjesta, kazao je Bulić.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije