Taksisti u Milanu prosvjeduju protiv liberalizacije taksi službe u Italiji, a prosvjedi se očekuju i u drugim gradovima. Nestranačka vlada Marija Montija priprema dekret o liberalizaciji koji će predstaviti 20. siječnja i kojim se praktički sve mijenja kako bi se otvorilo tržište rada.
Licencija kao otpremnina
Želi li netko postati taksist – dosad je tako bilo – mora od drugoga, tko odlazi u mirovinu ili više ne želi raditi taj posao, otkupiti licenciju. Za otkup licencije u Rimu potrebno je oko 100 tisuća eura. Taj iznos otplati se u roku od četiri-pet godina. Onima koji odlaze u mirovinu novac dobiven prodajom licencije neka je vrsta otpremnine. Pravilo kupoprodaje licencija vrijedi za sve, odnosno za vlasnike kioska, ljekarni, kafića, trgovina... Nakon što se uvede liberalizacija, više neće biti kupoprodaje licencija i novac koji su sadašnji vlasnici licencija uložili neće više imati istu vrijednost. Razumljiva je njihova pobuna, ali ako se ne razbije taj lanac, neće se otvoriti mogućnost za nova radna mjesta, za nove inicijative i za, što je važno, sniženje cijena usluga. Montijeva vlada liberalizirat će i odvjetnički i bilježnički rad. Ukinut će se i cjenik njihovih usluga, pa će mladi odvjetnici moći nuditi svoje usluge po nižim cijenama.
Liberalizirat će se i prodaja lijekova za koje nije potreban liječnički recept, a otklonit će se i prepreke za otvaranje novih ljekarni. U Italiji ima 17.215 ljekarni, odnosno jedna na 3341 stanovnika, dok ih u Francuskoj ima 22.590, odnosno jedna na 2849 stanovnika. Liberalizacija bi dovela do otvaranja novih ljekarni, a prema tome do novih radnih mjesta, a zasigurno i do sniženja cijena lijekova i ostalih proizvoda koji se prodaju u ljekarnama.
Liberalizacija cehova
Smanjit će se i utjecaj profesionalnih cehova (odvjetničkih, liječničkih, bilježničkih) na njihovo djelovanje, na njihovu zatvorenost kojom se onemogućava zapošljavanje novih ljudi, a oni koji postaju članovi zapravo počinju raditi tek u svojoj 30. godini jer moraju proći mukotrpan proces ulaska u ceh iako u stvarnosti već imaju višegodišnje radno iskustvo.
Možda će Monti uspjeti u razbijanju te talijanske okoštalosti s obzirom na to da se ne mora brinuti o izborima.
Liberalizacija, kako to dobro zvuči...