RAZOTKRIVENA POVEZNICA DVIJU VRSTA KRIMINALA

Žrtve trgovine ljudima tjerali da ilegalno izlovljavaju školjke, zaplijenjeno 30 tona školjki

Foto: Europol
1/5
19.12.2024.
u 12:52

Razlika između cijene izlovljenih školjki po kilogramu te cijene rada ribara Europol je navela na zaključak da je riječ o iskorištavanje žrtvi trgovine ljudima za teški rad, čime je po prvi put potvrđena povezanost klimatskog kriminala s trgovinom ljudima.

Zapljena 30 tona školjki i šest tona staklenih jegulja, vrijednih oko 10 milijuna eura te uhićenje 62 osobe iz više kriminalnih organizacija, rezultat su međunarodne akcije koja je trajala 17 dana, a u njoj su sudjelovale policije Francuske, Portugala i Španjolske. Akciju, koja je bila usmjerena na razotkrivanje kriminalnih skupina koje se bave izlovom kontaminiranih školjki, potpomogao je Europol. Među uhićenim osobama je i njih šest, koje Europol smatra, kako oni to kažu, visoko vrijednim metama.

Prema onome što je do sada utvrđeno, kriminalne skupine izlovljavale su uglavnom japanske školjke. Sumnja se da su kriminalne organizacije krivotvorile dokumentaciju, kako bi prikrile da je riječ o kontaminiranim morskim plodovima. U toj krivotvorenoj dokumentaciji, izlovljene školjke su predstavljali kao pogodne za ljudsku prehranu, iako je jedenje kontaminiranih morskih plodova ljude izlagalo ozbiljnim bolestima, kao što je hepatitis. Istraga je razotkrila da su se kriminalne grupe bavile trgovinom školjkama ili staklenim jeguljama, ovisno o godišnjem dobu, u Francuskoj, Portugalu i Španjolskoj.

Spomenute skupine bavile su se i nezakonitom krivolovom te krijumčarenjem staklenih jegulja. Izlovljeno su prodavali za 25 eura po kilogramu. Utvrđeno je i da su kriminalne organizacije za ovaj ""posao" iskorištavale ribare podrijetlom iz azijskih zemalja, kojima su plaćali samo jedan euro za kilogram izlovljenih mekušaca. Ribari su ilegalno ribarili u Portugalu, nakon čega bi izlovljeno bilo poslano u Španjolsku te drugdje.

Razlika između cijene izlovljenih školjki po kilogramu te cijene rada ribara Europol je navela na zaključak da je riječ o iskorištavanje žrtvi trgovine ljudima za teški rad, čime je po prvi put potvrđena povezanost klimatskog kriminala s trgovinom ljudima. Riječ je o trendu koji je uočio Europol, a sada su dobili i potvrdu da se žrtve trgovine ljudima iskorištavaju i na ovakav način.

>>> VIDEO Podmetnut požar na policijskom automobilu u Splitu: Uhitili 37-godišnjaka

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije