Zakon koji bi državi ubuduće omogućio da reagira u slučajevima u kojima prijeti propast privatnih kompanija od strateškog interesa za državu, kolokvijalno nazvan lex Agrokor, pred ministrima bi se mogao naći već na sutrašnjoj sjednici Vlade, a procijeni li se da je potrebno hitno reagirati, postoji mogućnost da se Sabor sastane i preko vikenda kako bi izglasao i raspravio taj zakon, doznaje se u parlamentu.
Posljednja usuglašavanja o zakonu, na kojem se radi mjesec dana, trajala su danas cijeli dan, a izvori iz Mosta kažu da je konačna verzija radikalno promijenjena u odnosu na onu koja je objavljena u medijima. Ističu kako su na zakonu partneri u Vladi radili zajednički, kroz ministarstva gospodarstva i pravosuđa.
U Mostu ističu da ostaju pri ultimativnom stavu da Ivica Todorić mora izići iz upravljačkih i vlasničkih struktura, a bude li potrebno, Todoriću će se oduzimati i privatno vlasništvo kako bi se podmirivali dugovi.
– U tijeku je utrka s vremenom jer u slučaju da veći dio vjerovnika aktivira zadužnice moguće je da situacija izmakne kontroli te da Hrvatska zbog veličine i važnosti Agrokora otkliže u novu gospodarsku krizu – objašnjavaju u Mostu. U toj stranci smatraju da bi se koncern Agrokor tijekom jednogodišnjeg restrukturiranja trebao razdijeliti na više tvrtki.
– Ne trebamo jednu megalomansku tvrtku, nego više malih, ali jakih domaćih tvrtki, čime bi se postigla i zdrava tržišna utakmica – objašnjavaju nam u Mostu.
Kažu kako je logika da se zakonom i restrukturiranjem u roku od godinu dana dobije vrijeme, pa ako i dođe do stečaja, tvrtke bi se stigle pripremiti na to i učinak na gospodarstvo ne bi bio tako strašan kakav bi bio kada bi se to dogodilo sada. A najcrnji scenarij značio bi kolaps gospodarstva, čak do 170 tisuća zaposlenih, propast brojnih tvrtki, daljnje iseljavanje, a kako su banke najveći vjerovnici, vjerojatno i rast kamata.
S obzirom na to da se najavljuje brzo izglasavanje zakona u Saboru, Mostu i HDZ-u predstoji umirivanje svojih zastupnika, od kojih su se neki proteklih dana i javno protivili zakonu kakav je predstavljen javnosti. Najglasniji među njima, mostovac Tomislav Panenić, boji se da bi predloženi zakon mogao u nepovoljan položaj dovesti dobavljače i druge vjerovnike.
Iako danas nisu precizirali u kojem je smjeru zakon promijenjen u odnosu na početni, iz Mosta su se ovih dana mogli čuti zahtjevi da se skrati rok restrukturiranja, da se promijene uvjeti pod kojima bi tvrtke ulazile u takav postupak te da se umjesto jednog povjerenika na čelo kompanije privremeno imenuje višečlano povjerenstvo.
>> Plenković prozvao SDP zbog Agrokora: Svima bi trebalo biti u interesu smirivanje situacije
Naravno Most bi Agrokor dal Braunsberger Holdingu.