Svakom čelniku tijela javne vlasti koji uskrati informacije javnosti treba uskratiti plaću, drže u Mostu koji zbog toga u saborsku proceduru upućuje svoj prijedlog izmjena Zakona o pravu na pristup informacijama.
Dosadašnju sankciju prekršajne odredbe, koja se, tvrde, pokazala neučinkovitom, mijenjaju tako da povjerenik za informiranje može izreći upravnu novčanu kaznu, kako za tijelo javne vlasti tako i za čelnike tijela javne vlasti. Tijela javne vlasti tako bi se mogla kazniti kaznom od 5 do 50 tisuća kuna, a čelnici tih tijela kaznom od 2 do 40 tisuća kuna.
– Kako se više ne bi događalo da tijela javne vlasti ili čelnici tih institucija više ne bi mogli odbijati dostaviti tražene informacije ili izvršavati naloge i odluke povjerenika za informiranje, predlažemo ove izmjene zakona. Podsjetimo samo koliko smo inzistirali na tome da HBOR da podatke o kreditima koje je odobrio. Doveli su taj slučaj čak do Vrhovnog suda. Sadašnji zakon koji mi želimo promijeniti daje mogućnost prekršajnih sankcija koje nisu toliko djelotvorne jer dugo traju, neke odu i u zastaru – objasnio je čelnik Mosta Božo Petrov.
Njegov kolega Robert Podolnjak naglašava kako bi se izricanjem kazne koju sada predlažu moglo neposredno učinkovito sankcionirati svakog čelnika tijela javne vlasti koji na bilo koji način ne izvršava naloge povjerenika za informiranje.
– Na temelju iskustva prve povjerenice za informiranje, koja je više puta rekla da je problem djelotvorne, brze, učinkovite sankcije ono što joj je otežavalo rad jer mnogi čelnici tijela javne vlasti ne žele poštovati naloge povjerenika, a isto je rekao i novi povjerenik, mi želimo našim prijedlogom osigurati brzu i učinkovitu provedbu naloga povjerenika za informiranje – kazao je Podolnjak.
Svaki čelnik koji se ogluši na naloge povjerenika, nastavlja, bit će učinkovito i vrlo brzo sankcioniran i neće se moći izvlačiti na dugotrajni postupak koji je često završavao u zastari.
– Ovom promjenom zakona mi ćemo onemogućiti dosadašnju praksu nedavanja informacija bez posljedica i sankcija, tako da će se svakom čelniku tijela javne vlasti koji uskrati informacije javnosti ovim zakonom uskratiti plaća – zaključuje Podolnjak.
Prikrivanje informacija temelj je njihove moći. Zato Plenky ne voli internetsko vrijeme nego zaziva predinternetsko kada se kontrolirao tijek informacija pogotovo na lokalnoj razini.