Oko 12.500 Osječana podnijelo je zahtjev za legalizaciju objekata dok je za područje Osječko-baranjske županije pristiglo 45.000 zahtjeva.
- Želja nam je glavninu zahtjeva riješiti u iduće dvije godine kako bismo građanima pomogli da njihove nekrenine budu legalne - izjavila je poslije sastanka u Osijeku ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš. U idućih mjesec dana trebao bi se napraviti plan rada do 2015. godine glede rješavanja zahtjeva. No, bageri za to vrijeme neće mirovati. Tijekom ljeta rušit će se na kopnu, a na jesen se opet vraćaju na obalu.
- Naša inspekcija tijekom ljeta će obići otoke Vis, Mljet, Hvar, Korčulu i utvrditi što je građeno iza 21. lipnja 2011. godine. Do sada je bila samo jedna tvrtka koja je radila na rušenju, a od sada ćemo imati njih pet - šest - dodala je napominjući kako \"moraju štiti prostor\" te \"podvući crtu s 21. lipnjom 2011. godine\".
- Tko je bez dozvole gradio iza toga datuma, mora snositi posljedice - poručila je te napomenula kako prvo snime i vide stanje na terenu. Na novinarski upit glede energetskih certifikata potrebnih za prodaju objekata istaknula je kako je takva direktiva EU koje se mora pridržavati i Hrvatska.
- Stanovi veći od 50 četvornih metara moraju imati podatak u kojem su energetskom razredu. Obveza certificiranja je obveza vlasnika. Ako se cijela zgrada odluči za certificiranje koja primjerice ima 30-40 stanova, to može stajati oko 7000 kuna. Za jedan stan ovisno o veličini može koštati oko 2.000 kuna i vrijedi 10 godina - iznijela je Mrak Taritaš te napomenula kako će preporučiti da se novac za certificiranje uzme iz pričuve.
>> Mrak Taritaš: Ne smijemo dopustiti da se legalizacije razvuče!