Pierre Moscovici

Multinacionalne kompanije moraju plaćati poreze tamo gdje ostvaruju dobit

Pierre Moscovici
Foto: DPA/PIXSELL
04.04.2016.
u 13:34

Očekuje se da će propisi biti služeno usvojeni do lipnja ove godine a potom će ih morati odobriti svih 28 zemalja Europske unije.

Multinacionalne kompanije moraju plaćati poreze tamo gdje ostvaruju dobit i moraju prestati služiti se agresivnim mjerama optimizacije poreznih obveza, poručio je u ponedjeljak povjerenik Europske unije za ekonomsku politiku Pierre Moscovici.

Pojedine multinacionalne kompanije minimaliziraju ili čak u potpunosti izbjegavaju porezne obveze u zemljama u kojima posluju osnivanjem podružnica u drugim zemljama isključivo radi plaćanja poreza, tumači Moscovici u razgovoru za radio RTL. EU mora stati na kraj takvoj praksi, dodaje.

"Ključno je da multinacionalne kompanije plaćaju poreze tamo gdje ostvaruju dobit", konstatirao je povjerenik EU, ističući da je nacrt direktive o oporezivanju takvih kompanija trenutno u Vijeću ministara EU-a.

Po njegovim riječima, nacrt predviđa uvođenje ulaznog i izlaznog poreza na dobit u zemljama s niskim poreznim opterećenjima kako bi se razina oporezivanja približila onoj u zemljama u kojima kompanije ostvaruju dobit a bilježe višu razinu poreznog opterećenja.

"Želim da postignemo dogovor o cijelom poreznom paketu koji je trenutno u Vijeću ministara i nadam se da će to biti napravljeno za nizozemskog mandata, u prvoj polovini (ove godine)", dodao je.

U Europi treba uvesti obvezu objave poslovnih rezultata za svaku zemlju pojedinačno kako bi vlasti svih zemalja imale pristup poreznim i računovodstvenim podacima multinacionalnih kompanija u svim zemljama u kojima one posluju, ističe povjerenik EU.

Pristup tim podacima trebali bi imati i građani i mediji, dodaje. "Zalažem se za potpunu transparentnost tih računovodstvenih i poreznih podataka."

Prošlog su mjeseca ministri financija članica EU usvojili nove propise koji predviđaju razmjenu informacija o poreznim obvezama multinacionalnih kompanija. Kompanije bi prema tim propisima bile dužne dostavljati podatke o prihodima, dobiti i porezima vlastima svih zemalja u kojima posluju a one bi ih potom razmjenjivale.

Očekuje se da će propisi biti služeno usvojeni do lipnja ove godine a potom će ih morati odobriti svih 28 zemalja Europske unije.

U Europskom parlamentu procjenjuju da nastojanja multinacionalnih kompanija da minimaliziraju porezne obveze godišnje stoji zemlje EU 70 milijardi eura izgubljenih poreznih prihoda. Aktualno nizozemsko predsjedateljstvo uvrstilo je porezna pitanja među glavne prioritete šestomjesečnog mandata na čelu EU.

>> Moscovici: Imate još posla želite li izbjeći pojačani nadzor. A ostalo je malo vremena

Komentara 3

Avatar nekakav
nekakav
14:06 04.04.2016.

tek kad su porezni prihodi počeli enormno padati na zapadu, se počelo razmišljati o potrebi naplate i ovog poreza. sve dok su imali koristi, pasalo im je da npr. korporacije beru ogromne profite u jednoj rusiji, kini, indiji, a porezez plaćaju u europi, americi. ali kad su nastavili to i u europi raditi, e sad je najednom problem, to je nedopustivo. što je sad gomilom sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja? očito je to bio način da se porez uopće ne plaća. hm, taj vrli zapadni svijet. taman kad misliš da ne mogu biti više pokvareni, oni te iznenade.

Avatar emilsalis
emilsalis
19:34 04.04.2016.

Opet moze porez na dobit da se zaobidje.IKEA radi vec godinama to uspesno...

Avatar tomislav21
tomislav21
13:40 04.04.2016.

Welcome to Asia,,

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije