- Dinamo je 2000. godine doživio organizacijsku tranziciju, tadašnji predsjednik kluba Mirko Barišić okupio je kompetentnu ekipu koja se mogla nositi s brojnim izazovima, osigurao je sponzore koji su omogućili transformaciju kluba, i učinio je da Dinamo stane na noge. To je najvažnije reći – započeo je Mladen Vedriš, bivši predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza, u utorak na suđenju braći Mamić i ostalima za izvlačenje novca iz Dinama. Vedriš je svojedobno bio član Izvršnog odbora Dinama.
Financijsko stanje tih godina, dodao je, nije bilo sjajno jer su dospjele obveze, kako one iz ranijih razdoblja, tako i tekuće, bile veće od prihoda. - Tu je najveću ulogu odigrao Mirko Barišić, tadašnji predsjednik Uprave Siemensa Hrvatska, koji je bio glavni sponzor Dinama, a pomagale su i druge tvrtke – kazao je.
- Kao navijač Dinama, bio sam u dvojakoj ulozi. Jer, kada bi bilo interesa za nekog našeg igrača, to bi značilo da bi se istodobno pojačao klub u inozemstvu s kojim mi igramo u Ligi prvaka. Istodobno sam bio svjestan da Dinamo mora ići tim putem da prodaje igrače. Pojedinosti oko transfera igrača mi na Izvršnom odboru nismo dobivali. Kada bismo dobili informaciju da postoji interes stranog kluba, dali bismo otvorene ruke Upravi da pregovara oko tih transfera – ispričao je Vedriš.
Nema spoznaja da bi Dinamo trebao angažirati posrednika oko realizacije određenog transfera. Nije mu poznat institut transfernog obeštećenja. Što se tiče dugovanja prema igračima, dobivali su, kaže, informacije da ona postoje, ali precizne iznose nisu znali. - Zdravko Mamić je bio operativno prisutan u sportskom segmentu u svim važnim pitanjima. Znatno je doprinio profesionalizaciji rada u klubu – kazao je on.
U dobrom raspoloženju, bivši nogometaš i trener Džemal Mustedanagić ušetao je u utorak u osječku sudnicu. Jednu je sezonu, prije gotovo dvadeset godina, bio pomoćni trener Josipu Kužeu u Dinamu.
- Sezonu ranije bili smo u ligi za opstanak, bilo je dosta teško. Pratio sam mlađe uzraste u Dinamu i drugim klubovima. Ja sam Kužeu sugerirao da u momčad uvede neke naše mlade igrače, poput Luke Modrića i Vedrana Ćorluke. Nisam imao nikakve veze s transferima igrača. Dinamo je ljubav moja od ranih dana, došao sam u klub još kao dijete od 17 godina – započeo je Mustedanagić.
Prisjetio se dolaska Brazilca Ettoa u Dinamo, kojega je skautirao, ali detalji mu nisu poznati.
- Gledao sam kako igra, uvidio da je dobar igrač, napisao sam o tome izvještaj i predao u klub – ispričao je.
VEZANI ČLANCI:
- Marija Mamića poznajem kao igrača, trenirao sam ga, ali je li bio menadžer nekim igračima, to ne znam. On je tada bio praktički dijete. Što se tiče Zdravka Mamića, znam da je imao sportsku agenciju prije dolaska u Dinamo, ali ne znam kako se zvala, niti me to zanimalo. Ne znam ni tko ju je preuzeo nakon Zdravka. Mene su zanimali samo rezultati, mladi igrači, a nikada nisam bio prvi trener Dinama jer nisam bio njegov miljenik. Nisam se bavio menadžerstvom i nisam mlade igrače usmjeravao prema bilo kojoj agenciji, pa tako ni Mamićevoj – izjavio je svjedok.
Nije znao, a nije niti morao znati, kaže, kako se obavljaju pojedini transferi. Ukupno četiri svjedoka iskazivala su na ročištu u utorak, a među njima i poduzetnik Mladen Pećnikar koji svojedobno surađivao s okrivljenim Sandrom Stipančićem.
- Najgluplja je to greška koju sam napravio u životu. Prodao sam jedan brod u Italiju i na ideju Sandra Stipančića, pristao sam, nažalost, da dio iznosa prenesem na neku firmu u Engleskoj. Radilo se o 150.000 eura. Stipančić mi je kasnije dao novac koji je isplaćen na tvrtku u Engleskoj, no na to je uzeo proviziju. Vodio se zbog toga postupak protiv mene i platio sam na kraju kaznu. Detalja se ne sjećam jer sam sve to samo želio zaboraviti – ispričao je Rudolf Pećnikar. Pećnikar je bio vlasnik tvrtke Brodski ured koja se bavila posredovanjem pri prodaji brodova, no nakon procesa protiv njega odustao je od tog posla.
Sandra Stipančića, koji se svojedobno bavio registracijom brodova u inozemstvu, upoznao je na jednom sajmu brodova. Na klupu za svjedoke sjeo je i Siniša Jagodić, koji je od 2005. do 2009. bio član Uprave Dinama zadužen za odnose s javnošću.
- Dok sam bio član, na sjednicama Uprave nije se raspravljalo o transferima igrača, već o načinu funkcioniranja kluba u smislu poslovnog plana, dnevnom operativnom poslovanju, poput pripreme i organiziranja utakmica. U to doba, klub je loše stajao, na 6. mjestu tablice, no nije bilo problema oko isplate plaća. Nemam saznanja da je Dinamo imao dugovanja prema igračima oko kojih su se vodili sudski poslovi. Ne znam da su Dinamu oko poslovanja pomagale neke strane tvrtke – ispričao je Jagodić.
- Nikada, kao član Uprave i jedno vrijeme Izvršnog odbora, nisam na kolegiju ili sastanku čuo da postoji interes za nekog igrača iz inozemstva i da se razgovara o njegovom transferu. Nije bilo na sastancima Uprave nikada ni govora kakvo je financijsko stanje u klubu, kao ni na Izvršnom odboru, u kojem sam ja, inače, kratko bio – dodao je. Što se tiče transfernog obeštećenja, rekao je kako prvi put čuje za taj institut.
>>FOTO Pogledajte u kakvim će se hlačicama Stipe Miočić boriti, ovo će oduševiti sve u Hrvatskoj>>