Prof. dr. sc. Ivan Đikić sa Sveučilišta Goethe u Frankfurtu podsjeća na to da svako popuštanje u ponašanju populacije ili preuranjeno popuštanje mjera može ponovno dovesti do brzog širenja virusa u populaciji zbog njegove sposobnosti da se brzo širi.
– Već je dokazano da ignoriranje ovog virusa i olako ponašanje, što se može kombinirati i pojavom novih sojeva, dovodi do brzih i teških posljedica za zdravlje i živote ljudi – kaže naš znanstvenik.
Velika Britanija i Irska najviše su zahvaćene i to je razlog za zabrinutost i vrlo stroge mjere u tim, ali i drugim zemljama. Stoga je jako važno pratiti prisutnost brzoširećih novih sojeva u Hrvatskoj i nama susjednim zemljama. Oni predstavljaju dodatnu opasnost i zahtijevaju vrlo brzu reakciju u identifikaciji, testiranju i pravilnim mjerama sprečavanja ulaska tih virusa u Hrvatsku – kaže prof. Đikić.
Prof. dr. sc. Andrej Trampuž iz bolnice Charite u Berlinu ističe i neke pozitivne činjenice u ovom trenutku.
– Dobro je što su protiv svih mutacija, i ovih dosad i onih koje će doći, cjepiva efikasna. Jer razlika je samo da se novi soj lakše širi, ali nije i opasniji od osnovnog. Možda se tim mutacijama daje i previše na važnosti, jer virus će i dalje mutirati. Također, nije točno da je virus u Engleskoj odjednom mutirao u 17 mutacija. On je mutirao postupno pa, kada je prepoznat taj brzošireći soj, shvatili su da ima i 16 drugih mutacija – kaže prof. Trampuž. Svugdje gdje mjere nisu striktne, tamo će se novi soj brže širiti. – Svako širenje loše, ne samo ovog novog soja. U Engleskoj se on raširio ne toliko zbog zaraznosti koliko zbog lošeg rukovođenja pandemijom, a u takvoj situaciji će agresivni sojevi biti u prednosti, rekao nam je liječnik iz berlinske bolnice.
>> VIDEO Markotić: Strpimo se još dok je hladno, da se onda u proljeće i ljeto vratimo normalnijem životu!
Te "mutacije" i umjetno stvoren strah oko njih nije nikaj drugo doli pokušaj politike da se ljude animira na cijepljenje...