od sljedeće akademske godine

MVEP: Austrijska pokrajina uvodi hrvatski jezik kao predmet u školama

Zagreb: Izjava ministra Gordana Grlića Radmana nakon sjednice Vlade
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
1/2
27.01.2024.
u 20:00

Tretiranje hrvatskog jezika u austrijskom školstvu jedno je od značajnijih bilateralnih pitanja, a ova se odluka temelji na stajalištu da je hrvatski jezik službeni jezik Europske unije

Ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman u subotu je bio u Austriji, gdje se u Grazu susreo sa ministrom za europske, međunarodne poslove, obrazovanje i ljudske potencijale austrijske pokrajine Štajerske Wernerom Amonom, izvijestilo je u subotu Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH.

Kako stoji u priopćenju, na sastanku s ministrom Amonim službeno je objavljena odluka austrijske savezne pokrajine Štajerske, donesena u siječnju ove godine o “uvođenju hrvatskog jezika kao samostalnog predmeta nastave materinskog (prvoga) jezika u redovnom školskom sustavu Štajerske od školske godine 2024. / 25”.

Isti izvor u nastavku objašnjava kako je “tretiranje hrvatskoga jezika u austrijskom školstvu jedno od značajnih bilateralnih pitanja”, te da se donesena odluka “temelji na stajalištu da je hrvatski jezik službeni jezik Europske unije slijedom čega BKS (opp. jezična tvorevina bosanski / hrvatski / srpski ) nastava više nije primjerena”. 

Kako stoji u pojašnjenju MVEP-a “ovo je rezultat kontinuiranih zajedničkih napora i međunarodne suradnje Vlade RH prema austrijskim nadležnim tijelima i vlastima”.

Također se ističe, kako je ovo je i značajan korak prema cjelokupnom rješavanju poštivanja suvereniteta hrvatskog jezika u Austriji budući da na saveznoj razini još uvijek postoji znanstveno neutemeljena preporuka Saveznog ministarstva obrazovanja, znanosti i istraživanja iz 1996. godine, vezano za nastavu materinskog jezika za bosanski,hrvatski i srpski (BKS) “o nerazdvajanju prema etničkim pripadnostima”.

Ministar Grlić Radman je u Grazu rekao kako su “Hrvati u Austriji dobro integrirani, naše dvije prijateljske zemlje imaju duge povijesne veze, dok je hrvatski jezik u statistikama uveden kao samostalni jezik prije više od sto godina”.

“Veliko je to postignuće i rezultat naših dugogodišnjih nastojanja da hrvatskoj djeci pružimo važnu osnovu za kvalitetno učenje materinskog jezika. Zahvaljujem Štajerskoj na velikom angažmanu u ovom području. Ovaj veliki korak u Štajerskoj otvara put zadovoljavajućem statusu hrvatskog materinskog obrazovanja i hrvatskog jezika diljem Austrije”, istakao je Grlić Radman, stoji u izvješću MVEP-a RH.

Što ova odluka znači za Hrvate čija djeca žive i školuju se u austrijskoj saveznoj pokrajini Štajerskoj, ali i ostatku Austrije, uz šefa hrvatske diplomacije Gordana Grlića Radmana i štajerskog Pokrajinskog ministra Wernera Amona iz austrijske Narodne stranke (ÖVP), kojima svaka čast na razumijevanju i upornosti, najbolje znade veleposlanik RH u Austriji Daniel Glunčić, koji je također bio u hrvatskom izaslanstvu u Grazu, koje je predvodio ministar Grlić Radman.

Ali to dobro znaju i Glunčićevi prethodnici i kompletni hrvatski diplomatski tim, te brojni zaslužni pojedinci s hrvatske i austrijske strane.

Nakon današnje, za Hrvate u Austriji izuzetno važne, odluke donesene u Grazu da Štajerska uvodi hrvatski jezik kao samostalni predmet nastave materinskog jezika u redovnom školskom sustavu od 2024. / 25., jedino što je za poželjeti je da se, što je moguće brže, u Štajersku ugledaju i ostale austrijske savezne pokrajine, a ima ih, zajedno sa Štajerskom, ukupno devet.

POVEZANI ČLANCI:

VIDEO: HDZ slavi 34.obljetnicu u Splitu, plješće se i pjeva u prvim redovima: 'Kome bi svirale moje mandoline, da Hrvatske nije...'

 

Komentara 1

Avatar rubinet
rubinet
22:01 27.01.2024.

Dakle, u Austriji od 1996. našu djecu uče takozvanom BKS (bosanski/hrvatski/srpski ) jeziku. A što je radila naša diplomacija? Ništa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije