Oporbeni zastupnici prozivali su danas Vladu, tijekom saborskoga aktualnog prijepodneva, da nije učinila ništa kako bi ublažila cjenovni udar na standard građana, a ministri su uzvraćali da je poduzet niz učinkovitih mjera i da Hrvatska nije izolirani otok.
Milanka Opačić (SDP) HDZ je prozvala da je obmanuo birače obećanjima da će braniti osam kuna kao gornju granicu cijene litre benzina.
"Do kada ćete, bez nuđenja rješenja, mirno promatrati pad standarda građana", upitala je Opačić.
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor odgovorila je da je Vlada poduzela niz mjera kako bi ublažila udar na životni standard, ali i da Hrvatska nije izolirani otok i da se događanja u svijetu odražavaju i na Hrvatsku.
Zvonimira Mršića (SDP) zanimalo je zašto se nafta iz crpilišta u Hrvatskoj, s troškom proizvodnje od 30 dolara po barelu, prodaje po cijeni od 130 dolara.
"Kakvu korist građani imaju od nafte iz Hrvatske, ako ona košta kao da je iz Perzijskog zaljeva i kao da joj je vlasnik neki šeik", upitao je Mršić, navodeći da je riječ o više od sedam milijuna barela nafte, odnosno o 20 posto hrvatskih potreba.
"INA kotira na burzi, mi smo potpisali određene obveze i nema administrativnog određivanja cijena", odgovorio je ministar financija Ivan Šuker, podsjetivši da INA pokriva samo polovicu tržišta.
U vezi sa zagađenjem vode u Petrinji, ministar regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković kazao je da je trenutno u tijeku hiperkloracija i ispiranje sustava te da je promijenjeno izvorište.
Dugoročno će, kaže, taj problem biti riješen priključivanjem vodovodne mreže na regionalni sustav Petrinja-Sisak-Lekenik koji grade Hrvatske vode.
Najavio je i pojačani nadzor i uvođenje reda u gospodarenje lovištima zbog najezde divljih svinja koje rade veliku štetu poljoprivrednicima u Sisačko-moslavačkoj i Zagrebačkoj županiji.
Govoreći o razvoju društva znanja, ministar znanosti. obrazovanja i športa Dragan Primorac naveo je da je od 2004. otvoreno sedam javnih i 13 privatnih visokih učilišta i prva dva privatna sveučilišta, te da je broj studenata povećan za čak 36 tisuća.
Kako je Primorac iz sabornice morao otići ranije, na pitanje Marije Lugarić tko je u Ministarstvu odgovarao za propast državne mature, budući da je Primorac tada objašnjavao da su ga njegovi suradnici obmanuli, odgovarao je državni tajnik u Ministarstvu Želimir Janjić.
"Svi snosimo dio odgovornosti za posao oko državne mature. Pripremili smo sve što treba u vezi s nacionalnim ispitima, no dogodilo se da sve informacije do učenika nisu došle. S obzirom da se s tim projektom ide prvi put, željeli smo da sve prođe bez nejasnoća i zato smo prvu državnu maturu odgodili do 2010.", rekao je Janjić.
Najmanje pitanja, svega tri, zastupnici su uputili predsjedniku Vlade Ivi Sanaderu, koji je to protumačio strahom oporbe od odgovora koje bi im mogao dati.
(Hina)