Kutinski eko projekt

Na gradskim objektima daju prostor za solarne panele

'OLYMPUS DIGITAL CAMERA'
Rudolf Krznarić/VLM
18.01.2013.
u 09:57

Sa "Sunčanim krovovima" obnovit će zgrade, zaraditi nešto novca te smanjiti zagađenje u gradu

Grad Kutina u prosincu je krenuo u realizaciju projekta "Sunčani krovovi" raspisivanjem Javnog natječaja za davanje u zakup krovnih površina zgrada u vlasništvu Grada, u svrhu proizvodnje električne energije putem solarnih panela.

Četiri objekta u početku

U prvom krugu ponuđeni su krovovi četiri zgrade: budućem Autobusnom kolodvoru, Paviljonu na Gradskom trgu, te Mjesnom domu Janja Lipa i Kutina. Radi se površini od 800 kvadrata, a interes već postoji.

– Projektom želimo povećati proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i smanjiti emisiju stakleničkih plinova te potaknuti svijest o potrebi racionalnog korištenja energije i upotrebe obnovljivih izvora. Projektom će se obnoviti krovišta javnih zgrada i uspostaviti proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora, ističe Danijel Husnjak, pročelnik kutinskog Upravnog odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i kulturnu baštinu.

Privatni partner, odnosno odabrani ponuđač, uložit će u sunčanu elektranu, a Grad Kutina financirat će rekonstrukciju krovova i promociju projekta. Od zakupnine navedenih krovova očekuju prihod od minimalno 6.000 kuna godišnje. Fotonaponske čelije trebaju se postaviti na ukupno 10.000 kvadratnih metara krovova javnih zgrada te se iz tih izvora planira proizvodnja 600.000 kWh električne energije na godinu. Emisija ugljičnog dioksida treba se smanjiti tako za 600 tona godišnje, sumpornog dioksida za 300 kilograma, 270 kilograma dušičnih oksida te 40 kilograma lebdećih čestica.

Problemi s kvotama

– Problem predstavljaju ograničene kvote za integrirane sunčane elektrane koje su izrazito niske, svega 15 MW na nivou Republike Hrvatske. Visoka sredstva potrebna su za rekonstrukciju krovišta. Naime, zakupnina koja se može ostvariti, neznatna je u odnosu na potrebna sredstva za financiranje rekonstrukcije krovišta. Također, nema sufinanciranja rekonstrukcija krovišta od strane države, županije ili EU fondova - zaključuje Danijel Husnjak.

Komentara 1

IS
istinito
12:17 18.01.2013.

Pobogu ljudi, zasto stalno forsirate krovove kad je tu najteze prici panelima zbog odrzavanja. Paneli se moraju periodicno prati, cistit od naslaga. Dovoljno je da jedan list padne na panel i cjeli red celija nece proizvodit struju jer su celije povezane seriski, a tek servisirat panele na tim visinama itekako poskupljuje ionako preskupu struju iz solarnih panela.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije