reorganizacija

Na Hitnu se ne ide zbog kašlja, bolnih leđa ili – prehlade

21.07.2015., Pula - Velika vrucina i sparina ugrozavaju zdrastveno stanje starijih i kronicnih bolesnika pa tako ekipe hitne pomoci u Puli tokom cijelog dana imaju pojacane intervencije.  Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
11.08.2015.
u 23:30

Karlovački model: umjesto na Hitnu, u Ambulantu za akutna stanja. Stupanj hitnosti procjenjuje medicinska sestra

Čak 73 posto pacijenata koji su došli na ujedinjeni hitni bolnički prijam karlovačke bolnice nisu bili hitni slučajevi, pokazalo se nakon pilot-projekta uvođenja Ambulante za akutna stanja, čije rezultate trenutačno vrednuje Ministarstvo zdravlja. Prema evaluaciji, Ministarstvo će odlučiti hoće li se navedena ambulanta uvesti i u druge bolnice, a riječ je o modelu koji su osmislili karlovački liječnici dr. Goran Lazić i dr. Suad Crnica. U takvoj ambulanti liječnik obiteljske medicine zbrinjava pacijente s Hitne čije je stanje četvrtog i petog stupnja hitnosti, tj. mogu čekati i 48 sati do tretmana liječnika. Procjenu stupnja hitnosti obavlja medicinska sestra i samo one najhitnije, odnosno prva tri stupnja hitnosti ostavlja u Hitnoj.

– Prati se stanje svijesti, disanja, cirkulacije i stupanj bolnosti te su pacijenti koji nemaju smetnje disanja, cirkulacije i svijesti te bez velikih bolova preusmjeravani liječniku primarne zdravstvene zaštite u Ambulantu za akutna stanja. Kroz ovaj projekt utvrdili smo da je liječnik primarne riješio više od 60 posto pacijenata koji su tijekom tri mjeseca trajanja projekta došli u Hitnu – opisao je dr. Lazić princip rada ambulante koja je u pilotu uvedena vikendom i praznikom od 7 do 19 sati. Postotak nehitnih pacijenata koji dođu na Hitnu što ga navodi dr. Lazić može se generalno preslikati i na ostale hitne službe u zemlji.

A što je hitan slučaj, Ministarstvo zdravlja ponovno je definiralo ovih dana kada je objavljeno novo izdanje Vodiča za samopomoć, akutna i hitna stanja te bezreceptne lijekove. U tom vodiču jasno stoji kako "prehlada, kašalj, bolna leđa, manja opeklina, zubobolja i slično ne zahtijevaju odlazak u hitnu medicinsku službu". Uvođenjem Ambulante za akutna stanja karlovačka bolnica je dokazala kako je moguće rasteretiti liječnike Hitne, što je cilj zdravstvenih vlasti, ali riječ je i o modelu, tvrdi dr. Lazić, koji donosi velike uštede.

– Plan je procijeniti gdje je potrebna ambulanta za akutna stanja – najavljuje dr. Lazić idući korak ističući kako tijekom pilot-projekta nijedan zaprimljen pacijent nije otpušten iz bolnice bez potrebnog recepta.

>> Propao milijunski posao, bolnice bez osiguranja

>> Idućih dana u Zagrebu i okolici umjerena i velika opasnost od vrućina

Komentara 19

Avatar Odlazim iz protesta
Odlazim iz protesta
23:40 11.08.2015.

Ne daj Boze da medicinska sestra pogresno procijeni slucaj, ko ce snositi odgovornnost ? Medicinska sestra nema naobrazbu pa time ni mogucnost da (uvjek) tocno procijeni. Dokle ide dobro, ustjedi se jedno radno mjesto ljecnika, ali ne daj Boze dodee do veceg problema, ko ce i po kojem zakonu zastiti medicinsku sestru ?

MV
Mijat vrdoljak
06:45 12.08.2015.

Da budem prpst, treba nabiti na onu stvar sve koji Hrvatsku nazivaju banana državom.

MA
MarioG
09:32 12.08.2015.

Dok god zdravstveni sustav ne budu plaćali svi, a ne samo neki, štedit će se na osjetljivim stvarima..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije