Na stranici vojnaimovina.milimap.com objavljena je karta 231 vojne nekretnine koje je Ministarstvo obrane RH ocijenilo neperspektivnima. Stranica je nastala u sklopu projekta PINS ("Public interest - not saleable“ / ”Javni interes - nije na prodaju") čiji je nositelj Centar za mirovne studije Zagreb, a partneri na projektu su bili Transparency International Mađarska, Transparency International UK, Sveučilište u Zagrebu, Zelena Istra, Eko Zadar i Cenzura Plus. Projekt se provodio 18 mjeseci tijekom 2013. i 2014. godine, uz financijsku podršku EU iz okvira IPA 2010.
U sklopu projekta proučavali su se procesi konverzija vojnih nekretnina koji su započeli samostalnošću Hrvatske, a posebno su odabrani primjeri konverzija u Puli – kompleks Muzil, Zagrebu – bivša Vojna bolnica Vlaška, Zadar – bivša vojarna „Stjepan Radić“ i Visu – vojarne „Samogor“. Kako se navodi na stranici, neke od tih nekretnina su predane na korištenje DUUDI-ju (Državni ured za upravljanje državnom imovinom), neke su predane na upravljanje jedinici lokalne uprave ili samouprave, a neke su još uvijek pod upravom MORH-a i tek trebaju biti predane.
Za većinu vojnih nekretnina nema dodijeljene adrese pa su se gradovi, općine i sela vodili kao referentna točka. Svi oni koji znaju točnu lokaciju i imaju fotografije trenutnog stanja nekretnine mogu ih objaviti na stranici.
Osim informacija o nekretninama posjetioci stranice mogu sudjelovati i u raspravama što bi se moglo napraviti na navedenim lokacijama.
O kojim se sve lokacijama radi, možete pogledati na vojnaimovina.milimap.com.
>> Traže se investitori u milijun vojnih kvadrata
>> MORH nije naplatio više od 104 milijuna kuna najma, velik dio otišao u zastaru
Jednu od brojnih nekretnina na obali pretvorit u vojno ljetovalište i ponudit ga npr. Švedskoj na korištenje u zamjenu za borbene avione. Dobiješ avione, par tisuća turista i stotinjak radnih mjesta.