Crvi mesožderi ili, poznatiji naziv Vatreni crvi koje sve češće viđamo po Jadranu, sada su se pojavili i na Crnogorskom primorju. Točnije, uočeni su i na plažama Budve. Zbog najezde Vatrenih crva upaljen je crveni alarm, a turisti i mještani upozoreni su kako trebaju postupiti ako nabasaju na tu morsku životinju.
U Jadranu je vatreni crv autohtona vrsta, no u posljednje vrijeme ima ga sve više u sjevernim krajevima, osobito ljeti. Morski biolog, Petar Kružić, s Prirodoslovnog-matematičkog fakulteta u Zagrebu kazao je da se dugo pretpostavljalo da su vatreni crvi otrovni i da koriste svoje dorzalne vapnenačke četine za ubrizgavanje toksina. "Novija istraživanja pokazuju da oni za obranu od grabežljivaca koriste složenu mješavinu toksina koji se nalaze u četinama. Dokazano je i oslobađanje tih otrova iz vrhova četina."
Kristijan Ovari, biolog, objasnio je odakle odjednom najezda crva mesoždera. "To je takozvani čekinjasti crv kojem su prirodna staništa tropski predjeli poput obala Afrike i Južne Amerike. U Jadran su došli najvjerojatnije kruzerima. Kako nemaju prirodnih neprijatelja u Jadranu, koji bi regulirali njihov broj, oni se slobodno razmnožavaju", objasnio je biolog Ovari za Alo.
Kako biolog navodi, vatreni crvi hrane se manjim mekušcima. Po prirodi nisu agresivni sve dok ne osjete opasnost. Stoga ih nikako ne bi trebalo dirati. "Na mjestu uboda uglavnom se inicijalno pojavljuje velika oteklina i crvenilo. Problem je što su njihove bodlje jako lomljive i vrlo lako ostaju u koži. Moj je glavni savjet da u slučaju uboda odmah treba pozvati liječnika, a ako vas slučajno crv ubode u predjelu vrata, u velikoj ste opasnosti", upozorava Ovari.
Stoga bodlje nikako ne biste trebali vaditi sami. "Vatreni crv neće napasti dok netko ne dira njega, tad postaju opasni. Stoga ih nikako ne bi trebalo pipati niti ih bockati grančicama. Njihov otrov posebno može biti opasan za malu djecu", kaže biolog.
Podsjetimo, iako ovi napadi nisu toliko česti, poznata su u Hrvatskoj dva slučaja napada ove invazivne morske vrste na ljude, na području Rogoznice. Vatreni crv, kako su javili i mještani Brača, naseljavaju more na južnoj strani ovoga otoka, a brojni vatreni crvi uočeni su u Župskoj vali kod Dubrovnika, piše Slobodna Dalmacija.
>>> FOTO Ovo su neobične vrste koje žive u Jadranu: Neke od njih jako su otrovne