Zagrebačkoj obitelji Trivić ovaj će Uskrs ostati u dvojakom sjećanju. Luka, 22-godišnji sin jedinac, na uskrsno jutro doživio je teški moždani udar, a brzom neurointervencijom i novom metodom u KBC-u Sestre milosrdnice mladić je spašen. Već pola sata nakon intervencije ponovno je mogao micati rukom i nogom koje su mu bile oduzete.
Drama od 9 do 13 sati
Luka je u subotu navečer bio s društvom u gradu, prijatelj im je imao svirku uživo. Vrativši se kući, kasno je legao, oko tri.
– Probudio sam se oko 8.20 i nisam mogao micati lijevom rukom i nogom. Prvo sam pomislio da su utrnule, a ubrzo sam shvatio da se stanje ne mijenja, da se ne mogu pomaknuti. Htio sam pozvati baku koja je u sobi do moje, ali nisam mogao govoriti – kaže nam Luka, student treće godine sigurnosti i zaštite na radu na Veleučilištu Karlovac, kojeg smo posjetili na intenzivnoj.
– Lupao je o zid desnom rukom pa smo došli u njegovu sobu. Frfljao je, nije mogao razgovijetno govoriti. Uplašili smo se. Izvadio sam mu aparatić za zube. Probao sam mu masirati ruku i nogu, nikakvih promjena nije bilo, a odmah smo nazvali i Hitnu. Brzo su stigli, doktorica je rekla da je to nešto neurološki. Kako smo s Trešnjevke, pripadamo u Vinogradsku kamo su ga i odvezli. Supruga i ja autom odmah za njima. Kad smo stigli, brzo su ga pregledali, napravili CT i vidjeli ugrušak na desnoj strani glave – nastavlja Lukin otac Mladen Trivić.
– Od devet sati, kada sam dovezen u bolnicu, do trinaest sve je bilo gotovo i nakon zahvata ponovno sam mogao micati rukom i nogom. Imao sam sreću i da su ti doktori bili tu, jer ipak je bio blagdan... – govori Luka, na što se ocu Mladenu, koji je netremice gledao u jedinca, oči počeše puniti suzama. Zahvaljuje bolničkim doktorima i Hitnoj na brzini i stručnosti. Pokazalo se da je riječ o trombu i bilo je bitno procijeniti koliko je mozak oštećen. Hitno je sazvan tim kako bi odlučili na koji će način liječiti mladog pacijenta. Situacije su to koje iz liječnika izvlače ono najbolje. Mogućnosti su bile intraarterijska tromboliza i sistemska tromboliza, no s obzirom na anamnezu, odlučeno je da je najbolje učiniti mehaničku trombektomiju.
– Kroz preponu u desnoj nozi kateterom smo došli do začepljene žile u mozgu i metodom mehaničke aspiracije usisali tromb – opisuje dr. Vladimir Kalousek, interventni neuroradiolog Zavoda za intenzivno neurološko liječenje KBC-a Sestre milosrdnice. Zahvat je učinjen pola sata nakon dolaska pacijenta, a inače je šest sati od nastanka simptoma vremenski rok u kojem se ovaj novi zahvat uspješno primjenjuje. Tromb je bio iznenađujuće velik, čak sedam milimetara.
Spas: brzi liječnici
– Fascinantno je to što je pacijent odmah nakon intervencije mogao dizati ruku i nogu. Da nije sve išlo tako hitno, ostao bi invalid – kaže doc. dr. sc. Vesna Vargek Solter, pročelnica Zavoda. Dr. Kalousek jedan je od četiri interventna neuroradiologa u Hrvatskoj, jer riječ je o novijoj grani supspecijalizacije. Mehanička trombektomija obavlja se samo u nekim centrima u Europi, Europsko udruženje minimalno invazivne neurološke terapije početkom godine dalo je za nju smjernice, a dr. Kalousek prvi je u Hrvatskoj lani počeo raditi metodu aspiracije pa je u Vinogradskoj dosad sedmero pacijenata liječeno tim zahvatom.
>> Neurolog Riederer: Schumacher će do kraja života ovisiti o drugima
>> Hoćete li (i kada) umrijeti od srčanog ili moždanog udara? Kliknite i doznajte
Sada neka im Varga smanji placu pa neka idu za boljim uvjetima van domovine.