Nacrt zakona o medicinski pomognutoj oplodnji diskriminira sve žene koje žele potomstvo, a nisu udane, u izvanbračnoj vezi ili neplodne, tvrde u Ženskoj mreži. Optužuju Vladu da unatoč obećanjima da će ispraviti nepravdu i omogućiti svim ženama medicinsku oplodnju bez diskriminacije, bilo da se liječe od neplodnosti ili ne, to nije učinila.
– Medicinski pomognuta oplodnja nije samo metoda za liječenje neplodnosti, nego i pomoć ženama bez partnera i ženama koje žive u istospolnim zajednicama da dobiju dijete. Nacrt zakona diskriminira sve žene koje žele potomstvo, a nisu udane, u izvanbračnoj vezi ili neplodne – piše u izjavi Ženske mreže u kojoj ističu i da u brojnim državama žene imaju pravo na postupak MPO neovisno o njihovoj plodnosti, a s obzirom na obveze koje je preuzela ratifikacijom međunarodnih dokumenata, to bi trebala učiniti i Hrvatska. Također, navode, prijedlog zakona uskraćuje pravo na medicinsku oplodnju i osobama koje su promijenile spol.
Zakon o ravnopravnosti spolova, podsjećaju, izrijekom brani diskriminaciju na temelju bračnog ili obiteljskog statusa i spolne orijentacije, a Zakon o suzbijanju diskriminacije zabranjuje diskriminaciju na temelju rodnog identiteta. Novi prijedlog, kažu, nije u skladu ni s Europskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava ni s Ustavom RH. Ženska mreža najavljuje amandmane na zakonski prijedlog.
Te u Ženskoj mreži jednostavno su nepodnošljive u svojoj samoživosti - bore se pravo svake žene na dijete, koje nije prirodno pravo i uvijek je bilo žena bez djece, ne zanima ih koliko bi to koštalo sve nas a o moralnim i etičkim dubiozama da se i ne govori. Na primjer, uopće se ne zna njihov odnos prema tome da li reći ili ne djeci da ne žive s biološkim roditeljem ili roditeljima. Ako im društvo mora omogućiti trudnoću, onda pitanje o odnosu prema tome što reći djeci također mora biti pitanje i odgovornost društva, a ne njihovo osobno pravo kao roditelja.