Poslovni dnevnik u posjedu je ugovora kojim su regulirani svi uvjeti i troškovi preseljenja četiri državne institucije iz sektora zaštite okoliša u jedan od ekskluzivnijih prostora u Zagrebu, toranj Zagrebtower kojim upravlja austrijski fond Europolis. Ugovor su analizirala dva poznata konzultanta s područja nekretnina – prema njima, ugovorena cijena na jednoj od najboljih poslovnih lokacija u gradu niža je od standardne tržišne.
U Zagrebtower su se preselili proračunski korisnici Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Agencija za zaštitu okoliša, Državni zavod za zaštitu prirode te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU), koji je javno tijelo, ali nije na državnom proračunu. Te su institucije do sada bile raspršene na 11 lokacija u Zagrebu, u državnim i gradskim poslovnim prostorima. Kako u Ministarstvu obrazlažu razloge preseljenja, željeli su okupiti sve svoje djelatnosti na jednom mjestu radi učinkovitosti i ekonomičnosti, a iz dosadašnjih prostora ionako su se morali iseliti.
Prema dokumentaciji koja je neslužbenim kanalima došla do Poslovnog dnevnika, Ministarstvo i njegove agencije dosad su poslovni prostor sa svim troškovima plaćale 9,43 milijuna kuna godišnje. U Zagrebtoweru će to iznositi 6,36 milijuna kuna. FZOEU je imao vrlo povoljnu cijenu najma poslovnog prostora od 5,8 milijuna kuna, a što se sada popelo na 8,48 milijuna. Cijeli kvartet dosad je plaćao 15,23 milijuna kuna najma i troškova godišnje, a sada će 14,5 milijuna. Je li novac poreznih obveznika potrošen neracionalno?
Patrick Franolić, konzultant za nekretnine i direktor međunarodne tvrtke Spiller Farmer, kaže: “Sama cijena najma čini mi se niža od one koju vlasnici nekretnina traže za ovakvu lokaciju i kvalitetu prostora. Razumljivo, jer riječ je o dugoročnom zakupu velikog prostora i najmodavac je siguran da će naplatiti sve što je dogovoreno”. Neto cijenu od oko 8,33 eura po kvadratu smatra izuzetno povoljnom te ističe primjer renomiranih tvrtki koje su u istom tornju unajmljivale kat ili dva, a da pritom nisu uspjele postići cijenu manju od 10-12 eura po kvadratu.
Dodaje da je izvjesno kako se možda moglo proći i jeftinije da se išlo u neku manje kvalitetnu zgradu na lošijoj lokaciji, no generalno ovo preseljenje smatra pozitivnim i, u konačnici, štedljivim. “Jedino mi je problematično kako su se u Ministarstvu i Fondu odlučili baš za tu zgradu, a ne za neku drugu”. O tajnosti ugovora o zakupu Vedrana Likan, menadžerica i partnerica u tvrtki za promet poslovnih nekretnina Colliers, ističe da je to tržišna praksa.
„Prvenstveni razlog tajnosti je taj što otkrivanjem komercijalnih uvjeta zakupa zakupodavac dolazi u nepovoljniju poziciju u daljnjim pregovorima s postojećim i potencijalnim zakupcima“, objašnjava Likan. Postignutu cijenu i uvjete korištenja Likan smatra izrazito povoljnima.
>> Zmajlović: Ugovor za Zagrebtower nije tajan, ORaH ga je mogao dobiti
>> Zmajlović smijenio ravnatelja Agencije za zaštitu okoliša Nevena Voću
moze biti tajno radi ne otkrivanje ponuda konkurentu ali nikako tajno kad se ugovor sklopi. trosi se novac svih gradjana i troskovnik mora biti javan....ako je ugovor stetan za proracun, ako da se moglo proci jeftinije, akteri trebaju za to odgovarati i tocka jer tako poslove mozemo sklapati vi i ja....hrvatska je u dugovima do grla u zmajlovic to dobro zna....koga briga sto je druga lokacija manje atraktivna ako odgovara potrebama. nije to njegovo vlasnistvo pa da mu bude udobnije nego u stanu... ako je mogao proci jos jeftinije, a na to se oglusio, mora snositi posljedice...pa i sami govore kako je svaka kuna bitna za proracun....a kamo li milijuncek