Zatvorska utvrda

Najmoderniji zatvor na Balkanu: Nema bijega iz Nove Skele

zatvor nova skela
Foto: PIXSELL
1/5
04.12.2011.
u 09:00

Reporteri Večernjeg lista prvi su hrvatski novinari koji su ušli u novi zatvor u kojem će biti smješteni najzloglasniji osuđenici.

Ima nož – ozbiljna lica izgovorila je mlada pravosudna policajka kolegi vraćajući moju torbu da ponovno prođe kroz skener na ulazu u zatvor.
– Evo tu je – pokazala mu je su njivi dio na snimci kad je torba drugi put “pala” na provjeri.

– Dođite – pozvaše me.

Pomalo zbunjeno prišla sam im i pokušala objasniti da nož ne nosim nikada, a pogotovo mi ne bi palo na pamet da ga pokušam unijeti u zatvor, koji zbog iznimnog vanjskog i unutarnjeg osiguranja slovi za najsigurniji na Balkanu. Nije upalilo. Morala sam stvar po stvar vaditi van. To što je prošli tjedan ovaj netom sagrađeni zatvor u Padinskoj skeli, beogradskom naselju u općini Palilula, bio otvoren samo za posjet Večernjaka i što me s druge strane skenera čekao i, čini mi se, pomalo nervozno cupkao, upravitelj zatvora Milan Pavlović, djevojku ozbiljna lica i njezina kolegu nije zanimalo. Oni su radili svoj posao. I uporno tražili nož u mojoj torbi, za koji se pregledom posljednjeg pretinca ispostavilo da je bio – otvoreni kodirani ključ automobila.
–Nemojte se ljutiti – kazala je djevojka u odori.
– Zašto bih? – izgovorih.

Jasno mi je da će za koji dan, kad zatvor koji zovu Nova Skela (a stari zatvor Skela odmah je nasuprot) počnu naseljavati najozloglašeniji kriminalci u Srbiji, strogu kontrolu na ulazu prolaziti i više od dvije stotine zaposlenih. I jasno mi je da sam, da nije bilo skenera na ulazu, uistinu mogla unijeti nož i možda ga skriti da “stanare” dočeka u nekom zatvorskom kutku u koji ne doseže oko jedne od 300 postavljenih kamera. Eh, sigurno bi takva alatka bila na cijeni među “elitom” koja u Novu Skelu stiže iz najstrožih srbijanskih zatvora – Niša, Požarevca (zatvor Zabela) i Srijemske Mitrovice – u kojima je, jer se donošenje Zakona o amnestiji otegnulo, prije pet godina došlo do pobune u kojoj je bilo pedesetak razbijenih glava. A u pobuni, koja je u ta tri zatvora i staroj Skeli bila prije jedanaest godina, bilo je, pisali su tamošnji mediji, 36 mrtvih!
– Na poslovima osiguranja u Novoj Skeli radit će 150 osoba. Obuku su prošli u Centru u Nišu. Bit će još pedesetak drugih zaposlenika: odgojitelja, službenika, liječnika... Na dva kata u dvanaest smještajnih blokova imamo 230 soba u kojima će biti oko 450 zatvorenika. Ovdje će doći osuđeni na deset do 40 godina zatvora zbog najtežih kaznenih djela. Osim njih, bit će tu i osuđenici destruktivnog i neprilagođenog ponašanja. Mogućnost bijega iz Nove Skele ne postoji – kaže mi Pavlović dok koračamo hodnicima ove impresivne šesterokutne građevine sazidane po uzoru na talijanske zatvore, čijih je 12.500 kvadrata s vanjske strane osigurano perimetarskom zaštitom i opasano s dva reda žilet-žice, visoke oko četiri metra. 
– Znači li to da će, postane li pravomoćna presuda od 12 godina zatvora hrvatskom branitelju Veljku Mariću, i on biti ovdje na izdržavanju? – pitam.
– Ne.

Svi stranci osuđeni u Srbiji kaznu izdržavaju u Srijemskoj Mitrovici – odgovara.
Baš s mjesta šefa tamošnjeg zatvora Pavlović “preuzima” upravljanje Novom Skelom. Iz Mitrovice će “povući” oko 2000 knjiga jer tamo u zatvorskoj biblioteci trenutačno ima oko 12.000 naslova. Još nešto, više od dvije stotine knjiga već je pripremljeno za Novu Skelu. Bude li interes za literaturu kao u Mitrovici, knjige će dugo trajati. Tamo je, naime, od 2000 osuđenika samo 17 članova zatvorske knjižnice. Godišnje posude 450 knjiga. Koliko uistinu pročitaju, nije poznato.

Te mi zanimljivosti Pavlović govori dok stojimo u prostoru buduće biblioteke nedaleko od koje se nalazi prostor u kojem će se radno angažirani zatvorenici primiti posla.

– Što će raditi? – pitam osvrćući se oko sebe jer u tom prostoru ničega nema.

Još se razmatra. Vjerojatno će se baviti papirnatom galanterijom – odgovara Pavlović.

Ništa oštrije od papira kategoriji zatvorenika koja će uskoro naseliti Novu Skelu i ne smiju dati. Neće im dopustiti ni da, na primjer, u kuhinji peru posuđe ili gule krumpir, što zatvorenici i u Srbiji i kod nas rade tijekom izdržavanja kazne. U Novoj Skeli taj će posao pomoćnog osoblja u kuhinji preuzeti dečki iz Stare Skele. To je kategorija osuđenika koja je u zatvoru prvi put, mahom zbog kaznenih djela iz prometa.

Odrađeni posao bit će im i plaćen, do 3000 dinara mjesečno (oko 230 kuna). Kao i radno angažirani zatvorenici u Hrvatskoj, i u Srbiji osuđenici koji rade imaju pravo na bolovanje i godišnji odmor. Ali, oni u Novoj Skeli imat će samo pravo na poštedu, ne i na godišnji izvan zidina.

Tu prvi put u razgovoru uočavam razliku između hrvatskog i srbijanskog zatvorenika. Kod nas zatvorenici koji rade na godišnji idu doma. Sjetimo se da je to bilo, na primjer, u slučaju Hrvoja Petrača...

Dva kilometra šipki
Kako vrijeme odmiče u razgledavanju ovog zdanja na kojem je 360 prozora, a njih 324 imaju rešetke u koje je ugrađeno čak dva kilometra šipki, vidim da razlika ima još. U sobu za intimne posjete zatvorenik u Novoj Skeli moći će primiti istospolnog partnera! Da takva mogućnost postoji u zemlji u kojoj ove godine iz sigurnosnih razloga nije održana Parada ponosa, a lani je zbog nje na beogradskim ulicama bilo mnoštvo krvavih glava i ozlijeđenih više nego u Splitu gdje je Gay Pride isto tako dočekan na nož, poprilično me iznenadilo. Rupa u propisu ili namjerno ostavljena mogućnost, zapravo, je sljedeća: osim prava na redovite posjete te posjet supruge, djece ili nekog drugog iz obitelji upisanog na listi posjetitelja koje zatvorenik ima pravo jednom u tri mjeseca na tri sata “ugostiti” u sobi bez kamera i nadzora, uzornim ponašanjem može se zavrijediti da se popis onih s kojima može biti nasamo proširi. I onda i tu osobu, a upravitelj Pavlović mi potvrđuje da se može raditi i o “dečku”, ima pravo primiti u sobi bez Velikog brata:

– Za dobro vladanje i ponašanje zatvorenicima dajemo pet posebnih prava. Četiri se odnose na dodatne posjete, proširenje liste posjetitelja, dodatni sat boravka svaki mjesec u sobi bez nadzora i pravo na prijam posjeta u posebnim prostorijama bez prisutnosti ostalih osuđenika, koje traje sat mjesečno. Peto je posebno pravo da, uz jedan redoviti, mjesečno može primiti još jedan paket do deset kilograma težine – objašnjava Pavlović.

Ljubavnih soba u Novoj Skeli ima četiri. Veličine su 18 četvornih metara, imaju francuski ležaj, dvije fotelje, stolić i kupaonicu.

Na istom katu gdje su te sobe nalaze se i samice. Ima ih dvadesetak i u njima osuđenici borave do 15, a iznimno i do 30 dana.

– Imate li gumenjaru? – pitam misleći na prostoriju bez prozora čiji su zidovi, pod i strop gumeni, a kakvu, na primjer, ima zatvor u Puli gdje ju, jer je zelena, zovu green room.

– Ne. Ali imamo sobu bez opasnih stvari, možemo primijeniti vezivanje – kratko će Pavlović.

Još nešto Nova Skela nema. Kantinu. Umjesto da se šeću zatvorskim hodnicima i tako u pitanje dovedu sigurnost, zatvorenici će ovdje dva puta tjedno dobiti papir s popisom namirnica koje mogu naručiti ako imaju novca. Plaćena roba bit će im dostavljena u životni prostor. To je, naravno, ćelija. Iznad crnih metalnih vrata s rešetkama, kakva su na ulazu u svaku, piše da je velika 9,98 kvadrata i da ima 31,20 prostornih metara, što je i više od zakonom propisanih mjera. Sve su ćelije dvokrevetne i u njima je na jedan zid naslonjen krevet na kat nasuprot kojem je uski i dugački stol za dvije osobe. Tu su još i dvije stolice i dva ormarića. Svaka ćelija ima sanitarni čvor u kojem su umivaonik, čučavac i tuš. Ali, osim u dvije dvokrevetne ćelije namijenjene invalidima u kojima nema kreveta na kat ni čučavca, tuševa u drugim ćelijama iz sigurnosnih razloga nema. Nema ni vruće vode, već pritiskom na gumb iz cijevi teče unaprijed pomiješana mlaka voda. Zatvorenici u sobama imaju i interfon, za dozivanje stražara. Iz ćelija izlaze jednom dnevno, u dvosatnu šetnju jednom od šest šetnica. I taj je prostor pod videonadzorom, a vani su postavljeni zvučnici, da stražari mogu, ustreba li, viknuti i opomenuti. No, i u ta dva sata šetnje zatvorenici ovdje neće vidjeti pravo, već samo žičano nebo jer je svaka šetnica odozgo prekrivena žicom pa to izgleda poput kaveza. U jednom krugu u šetnju će moći 30 do 40 osuđenika.

Sam prilaz zatvoru nadzirat će s vrha tri kule čuvari naoružani puškama. Skeneri će kontrolirati i vozila pravosudne policija koja će se na samom ulasku u unutarnji dio zaustavljati na “grabi”. Ni namirnice koje budu ulazile u moderno opremljenu zatvorsku kuhinju neće biti pošteđene stroge kontrole:

– Sve se pregledava i pretražuje – govori Pavlović, dok šef službe osiguranja Goran Stanojević potvrdno kima glavom.

Najsigurniji na balkanu
Nabrajaju oni da su na ulazu u zatvor neprobojna stakla, da su promatračnice zaštićene pancir-staklom, da u zatvoru imaju ugrađene senzore pokreta, ometače signala mobitela... Pokazuju nam zdravstveni odjel u prizemlju u kojem će raditi psihijatar, dva internista, dva liječnika opće prakse, sedam tehničara, stomatolog i stomatološki tehničar. Ambulanta je opremljena kisikom, ultrazvukom, EKG-om, rendgenom... Zatvorenici će ovdje imati slikarsku radionicu, a vjernici katoličke, pravoslavne i muslimanske vjeroispovijesti molitveni dom. Jednom do dva puta tjedno moći će koristiti jednu od dvije sportske dvorane za koje su zatvorskom sustavu mediji prigovorili da su puno bolje od onih školskih.

Cijena viđenog? Prava “sitnica”. Deset milijuna eura. Država Srbija sama je financirala sve troškove:

– Uštedjeli smo 300.000 eura jer su sav drveni i metalni namještaj, i posteljinu, napravili zatvorenici u radionicama 28 drugih zatvora – hvali se Zorana Vučičević, glasnogovornica Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

Možda se dio novca vrati natrag u zatvorsku blagajnu. Jer, potvrđuje nam Vučičević, nije isključeno da će se upravo ovdje snimati peti nastavak filma “Umri muški” s Bruceom Willisom u glavnoj ulozi. Producentska ekipa obišla je i taj i još nekoliko drugih zatvora u Srbiji:

– Konačnu potvrdu nemam. Ali nisu rekli ni ne, tako da je opcija otvorena – kaže glasnogovornica.

Odluče li se snimati u ambijentu Nove Skele, možda će se među stanarima zatvora naći netko od sadašnjih i budućih osuđenika koji sasvim sigurno zaslužuju ležaj u najsigurnijem zatvoru na Balkanu – na primjer na tri četrdesetogodišnje robije osuđeni Milorad Ulemek Legija ili Joca Amsterdam i Željko Milovanović, kojima se sudi zbog ubojstva Ive Pukanića, ili Miloš Simović i Sretko Kalinić, osuđeni na po 30 godina zbog ubojstva premijera Đinđića...

Ključne riječi

Komentara 55

OB
-obrisani-
09:07 04.12.2011.

Novinari VL su prvi usli a ,da je pravde,prvi bi trebali i ostati.

BL
Bljakonja
09:08 04.12.2011.

Toliko sam oduševljen i pod dojmom da jednostavno ne znam kaj bi rekel na ovaj članak... ...molim cijenjeno uredništvo da me zaliju hamperom hladne vode, da dođem k sebi od ekstaze u koju upadoh zbog ovog glamuroznog uratka...

GO
gomolava
23:04 05.12.2011.

Jel´ to prave za Kostunicu?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije