Niti jedan pravosudni slučaj od hrvatskog osamostaljenja pa ni onaj protiv bivšeg premijera Ive Sanadera, nije bio toliko ispolitiziran kao što je slučaj vlasnika Agrokora Ivice Todorića. Odluka britanskog suda o udovoljenju europskom uhidbenom nalogu protiv Ivice Todorića proceduralna je odluka, beznačajna u pogledu dokazivanja Todorićeve krivnje, ali od velikog značaja za hrvatsko pravosuđe i osobito za Državno odvjetništvo RH.
Najvažnija poruka te odluke, s obzirom na to na čemu je Todorićev obrambeni tim temeljio neutemeljenost hrvatskog zahtjeva, jest da u Hrvatskoj nema politički motiviranog progona. Tvrdili su to uoči odluke britanskog suda i ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković i glavni državni odvjetnik Dražen Jelenić, ali da je hrvatski zahtjev odbijen, bio bi to strašan udarac za naše pravosuđe.
Pogledajte video izjave Ivice Todorića nakon presude:
Ovako, i to u politički najosjetljivijom slučaju, naše je pravosuđe, a posredno i lex Agrokor, dobilo još jedno veliko priznanje britanskog pravosuđa, nakon što je lani britanski sud u povodu tužbe Sberbanka već priznao lex Agrokor.
I to unatoč tomu što je britanskom sudu prezentiran sav kompromitirajući “politički” materijal u predmetu Todorić oko kojeg su se u Hrvatskoj intenzivno gradile političke afere. Stoga, odluka britanskog suda, iako ga se ne tiče, veliki je politički dobitak i za Andreja Plenkovića.
Što se Todorićeva izručenja tiče to je, ako se ništa izvanredno ne dogodi, pitanje tjedana. Todorić se pomirio s tim da će u Londonu biti još najviše 25 dana. To je stvar tehničkog dogovora dviju zemalja. Po dolasku u Zagreb odlazi u Remetinec. Bude li do tada saslušan još jedan, posljednji preostali svjedok, može odmah na slobodu jer mu je pritvor određen da ne utječe na svjedoke. Osim ako tužitelji ne nađu novi razlog za njegovo pritvaranje, a sud to usvoji.
Zato todorić ima saveznike u komunjarama, njihovim medijima i svoj bagri koja hoće rušiti hrvatsku vladu i državu Hrvatsku.