KANDIDATURE

Najvažniji izbori za najstarije i najveće hrvatsko sveučilište: Tko sve želi rektorsku palicu

Svečana promocija doktora znanosti Sveučilišta u Zagrebu
Foto: Zoe Sarlija/PIXSELL
1/3
17.12.2021.
u 09:25

Kandidaturu ću predati u subotu, bit će vremena za pitanja. Uglavnom, u fokusu svega isključivo su studenti, kazao je Stjepan Lakušić, dekan Građevinskog fakulteta

Donedavna prorektorica za prostorni razvoj i sustav kontrole kvalitete na zagrebačkom Sveučilištu Mirjana Hruškar, barem kako zasad izgleda, bit će jedina kandidatkinja u borbi s još trojicom kandidata koji planiraju nakon dugih osam godina od Damira Borasa preuzeti rektorsku palicu nad najstarijim sveučilištem u Hrvatskoj.

Aktualni rektor Boras nema više zakonskih mogućnosti kandidirati se za poziciju, a novi nasljednik neće imati samo obvezu raditi na narušenom ugledu zagrebačkog Sveučilišta, nego će morati napraviti velik preokret u samoj organizacijskoj strukturi Sveučilišta.

Izborna sjednica 1. ožujka

Uz spomenutu profesoricu Hruškar, inače s Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta na kojem je 2011. obnašala i dužnost dekanice, u utrku za prvi rektorski, četverogodišnji mandat će i Stjepan Lakušić, dekan Građevinskog fakulteta, aktualni prorektor za poslovanje zagrebačkoga Sveučilišta Tonći Lazibat i dekan Medicinskog Fakulteta Marijan Klarica, koji će službeno kandidaturu, potvrdio je to u razgovoru za Večernji list, predati u subotu, posljednjeg dana primanja kandidatura.

Ukupno četiri kandidata ulaze u borbu za izbor, no nitko od njih trenutačno nije spreman s javnosti detaljno podijeliti program djelovanja kojim će probati dobiti naklonost za čelnu poziciju. Kažu, za detaljnija predstavljanja bit će vremena, ovo je tek prvi korak, dok dekan Lakušić naglašava da se okosnica i razlog njegove kandidature studenti koji u svemu moraju biti u fokusu. Naime, prema jasnoj proceduri izbora novog rektora, prijave kandidata izborno će povjerenstvo dostaviti predsjednicima vijeća područja, odnosno sastavnicama Sveučilišta, a predsjednici vijeća tada programe na uvid daju članovima.

Najkasnije do 28. siječnja utvrdit će se tko od njih zadovoljava sve propisane zakonske uvjete, a s 3. veljače iduće godine istječe rok kada i službeno programi rada svih kandidata kojima planiraju preuzeti vodstvo Sveučilišta moraju biti objavljeni javnosti.

Prema utvrđenom pravilu izbora, sama izborna sjednica održat će se 1. ožujka 2022. godine. Tko god od potencijalnih kandidata preuzme Sveučilište, mora se voditi time da najveće i najstarije zagrebačko Sveučilište više ne može zaostajati za europskim prosjekom ne samo ulaganja u znanost već i ulaganja u opremu, baze podataka, laboratorije i brojne druge nužne elemente. U Hrvatskoj smo tek 2019. godine ulaganjima u razvoj i istraživanje dosegli razinu iznad jedan posto BDP-a, lani su izdaci za znanstvena istraživanja u sektoru visokog obrazovanja iznosila 49,7 eura po stanovniku, dok ona prosječno u Europi iznose 152,2 eura po stanovniku pa Hrvatska iza sebe u tom pogledu ostavlja samo Bugarsku, Rumunjsku i Slovačku.

Budući rektor ili rektorica prije svega moraju razumjeti da Sveučilište studentima ne može i ne bi trebalo više nuditi studijske programe koji su usko disciplinarni već moraju ponuditi interdisciplinarna znanja, a novi kandidati, bez obzira na to koliko već imali prilike usko surađivati i raditi s trenutačnim vodstvom, morat će ponovno itekako dobro proučiti i razumjeti značaj autonomije Sveučilišta koja je u trenutačnom vodstvu imala primjenu i tumačenje po nužnosti trenutka, kao i razumjeti da praksa u kojoj se nije podnosilo izvješće ne može dalje funkcionirati.

Pozivali na ostavku

A od svih kandidata koji su se prijavili za poziciju budućeg rektora jedan već ima iskustva s činjenicom da upravo studentima nije drag. Riječ je o Tonćiju Lazibatu kojeg su studenti i u rujnu ove godine pozvali da podnese ostavku, i to u tijeku afere glavnog studentskog predstavnika i njegova trošenja javnog novca.

Podsjetimo, upravo je Tonći Lazibat studentskom predstavniku potpisao račune za kupnju skupih laptopa, mobitela i sefa za oružje.

Mandat novom rektoru počinje 1. listopada

Mandat rektoru traje četiri godine, s time da se nakon prvog mandata rektor može, baš kao što je to učinio Damir Boras, kandidirati za još jedno mandatno razdoblje. Rektora, prema utvrđenom Statutu Zagrebačkog Sveučilišta, biraju članovi Senata, njih sedamdeset, i to tajnim glasanjem.

Svaki član tog biračkog tijela ima jedan glas, a za izbor je potrebna natpolovična većina ukupnog broja glasova biračkog tijela. Svim sjednicama Senata na kojima se provodi postupak izbora rektora predsjeda najstariji nazočni član Senata.

Rektor ne mora biti izabran odmah, pa se izbor može provesti i u nekoliko izbornih krugova, što ovisi o broju kandidata kao i broju glasova članova Senata. Prema Statutu, mogu biti najviše tri izborna kruga. Bez obzira na to koliko izbornih krugova bilo, ime novog rektora znat će se sredinom ožujka.

>> VIDEO Evo što se sve stavlja na teret osumnjičenom kutinskom gradonačelniku Zlatku Babiću i još trojici

Komentara 8

Avatar cuvarkuca
cuvarkuca
09:42 17.12.2021.

Super je ova slika, na kojoj svi imaju maske, samo preko reda cijepljeni Boras nema.

TA
TakacMakac
10:15 17.12.2021.

U obzir bi trebali doći samo oni koji su na vrime primili sve sakramente

DU
Deleted user
10:00 17.12.2021.

Najstarije hrvatsko sveučilište je Sveučilište u Zadru, osnovano 1396. g. (ukinuto 1807. g. za vrijeme francuske vlasti, obnovljeno 2002. g.). Sveučilište u Zagrebu, osnovano 1669. g., je najstarije hrvatsko sveučilište s neprekinutim djelovanjem. Ispravite to. Hvala.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije