“Sram me je što će moja zemlja imati ovakav Ustav!” Tako je glasila poruka koju nam je u nedjelju navečer, nakon što su objavljeni prvi rezultati referenduma, poslala 15-godišnjakinja koja trenutačno živi i školuje se u Berlinu. Sredina koja je sada njezin dom ima tešku i traumatičnu povijest kao i mi. Uz iznimku Domovinskog rata, čak i daleko težu nego Hrvatska.
Ali unatoč tome, nezamislivo je da bi u Berlinu netko uopće zatražio da se seksualna ili koja druga manjina obespravi, a kamo li da to dobije podršku većine. Zato će našu petnaestogodišnjakinju biti sram ako je netko gledao vijesti i u ponedjeljak je u školi bude pitao zašto su Hrvati protiv gejeva.I meni je neugodno. Ali sam prije svega tužna zato što je većina, i to velika većina, odlučila da su hrvatski građani koji nisu u formalnoj, ozakonjenoj vezi dvoje ljudi suprotnog spola manje vrijedni. To što je izlaznost na referendum bila mala, svega 37,8 posto, ni malo ne mijenja na stvari. Naprotiv!
Pokazuje kako najvećem broju Hrvata uopće nije stalo do toga kakvo će biti lice njihove zemlje i kako će se sutra osjećati njihovi susjedi koji su po nečemu drukčiji od njih. U nedjelju je kod kuće ostala ona Hrvatska koja, kada čuje lupanje, udarce i jauke žene u susjednom stanu, neće pozvati policiju jer se njih to ne tiče. Jednako kao što ih nije briga što netko mlati ženu, tako ih se ne tiče ni što će po Ustavu pederi od sutra biti manje vrijedni.Možemo naklapati o tome je li većina koja je zaokružila “za” bila izmanipulirana, jesu li doista mislili da je brak muškarca i žene ugrožen, jesu li mislili da referendumskim “za” preveniraju da homoseksualci jednog dana usvajaju djecu. Sva su ta kalkuliranja suvišna. Kampanja je trajala dovoljno dugo, čak predugo, i svatko zainteresiran mogao je znati o čemu je riječ. I znali su.
Svi oni oženjeni parovi koji su pod ruku došli na birališta i glasovali “za” znali su jako dobro da nitko ne napada njihov brak i da nitko njihovoj djeci ne priječi da se žene s izabranikom(com) suprotnog spola. Naši sugrađani čija je volja prevladala i treba se provesti u Ustavu glasovali su svjesni da nitko ne dira u njihovu tradiciju, uvjerenja i prava. Oni su htjeli da im se u Ustavu prizna kako su vredniji od drugih. I odali su si to priznanje.No, jadno je što se to dogodilo dok je na vlasti socijaldemokratska stranka koja se programski definira kao zaštitnica prava manjina. A SDP je, zajedno s HDZ-om, dao legitimitet diskriminacijskom ustavnom pitanju.
Poštovana novinarko, Vama očigledno nikako da uđe u glavu pojam demokracije pa pokušavate (još uvijek) uvjeriti građane koji su glasali ZA da su homofobi, netolerantni i da ugrožavaju prava Vama simpatičnoj manjini. Kao i političari kukuriku koalicije omalovažavate broj od gotovo milijun građana koji su na najdemokratskiji način izrazili svoje mišljenje a nećete reći da su ti isti kukurikavci na prošlim parlamentarnim izborima dobili manje glasova i vode ovu državu pogrešnim smjerom sa daleko većim posljedicama od navodne neravnopravnosti homoseksulaca. Mislim da bi Vam bilo bolje da promjenite medijsku kuću jer će u izdanjima EPH imate puno više istomišljenika a Večernji svakim Vašim komentarom gubi čitatelje.