Europska komisija predstavila je jučer plan o stvaranju energetske unije koji je odmah proglašen najvećom promjenom u energetskom sektoru Europe u posljednjih 50 godina. Neke države, poput Mađarske, u tom planu već vide mogućnost da ostanu bez dodatnog dijela svoga suvereniteta, no mnogi drugi u planu vide svjetlu budućnost u kojoj će umjesto rascjepkanih nacionalnih tržišta energije postojati jedno jedinstveno energetsko tržište EU, kojim će plin, nafta i struja slobodno kolati u svaki kutak 28 država članica. Kao najveći poticaj Europskoj komisiji da pokrene ovako značajan plan poslužila je konfrontacija EU s Rusijom, velikim opskrbljivačem plina i nafte, nakon ilegalne anekcije Krima i eskalacije sukoba u Ukrajini.
– Danas pokrećemo najambiciozniji europski energetski projekt još od stvaranja Zajednice za ugljen i čelik – rekao je potpredsjednik Komisije Maroš Šefčovič (na slici) spominjući zajednicu stvorenu 1951. iz koje se izrodila današnja Europska unija.
Energetska unija temelji se na prekograničnom povezivanju infrastrukturnih sustava, a važnu ulogu u jačanju sigurnosti opskrbe plinom igrat će LNG terminali, pri čemu Hrvatska ima šansu da pretvori Omišalj na Krku u ulaznu točku za ukapljeni plin za niz okolnih država. Komisija također želi sebi prisvojiti nove ovlasti po kojima bi sudjelovala u pregovorima koje države članice EU vode s trećim zemljama, primjerice s Rusijom prilikom sklapanja ugovora o opskrbi plinom.
– Na primjeru međudržavnih ugovora o projektu Južni tok uvjerili smo se da naknadne konzultacije nisu dovoljne, da Komisija treba biti dio pregovaračkog tima u vrijeme dok se tako važne stvari pregovaraju između država i vlada – objasnio je jučer potpredsjednik EK Maroš Šefčovič.
Velika novost je mogućnost uvođenja kolektivnog pregovaranja o kupnji plina. Ideja je da više država EU zbroji svoju potražnju i kupuje zajedničku količinu plina od Rusije, nadajući se tako boljoj cijeni. No, iako su mnoge istočne članice EU za takvu ideju, mnoge zapadne nisu, pa i unutar Komisije postoji rasprava o tom pitanju. Zasad je EK sklona tome da takvo kolektivno udruživanje bude na dobrovoljnoj osnovi.
>> Europski novac i američki lobisti sagradit će LNG terminal na Krku
>> Junckerov fond hit: Članice prijavile 2000 projekata vrijednih 1300 mlrd. eura
ja ne znam sta ce trebat ova eu jos da uradi da vecina hrvata shvati da su izmanipulirani od strane pojedinih politicara i medija...dali ste se uvuci u euslaviju nakon toliko sanjane i opjevane nezavisnosti.. danas ste nezavisni toliko da necete namjerno da vidite da vam se vise u drzavi pita eu birokratic 3.klase nego vlastiti narod ili institucije.. naravno okupirani ste svakodnevnom borbom da prezivite da bi vas se u tom stanju moglo privesti kao pojacanje ostalim eu ovcama..