Razvoj poljoprivredne proizvodnje i povećanje količina domaćih poljoprivrednih sirovina Podravci su jako važni, ne samo kako bi unaprijedila vlastite rezultate i kvalitetu svojih proizvoda koje prodaje širom svijeta nego i da suradnjom s manjim proizvođačima da doprinos društvenoj zajednici i razvoju poljoprivrede, kazala je jučer predsjednica Uprave Podravke na susretu s kooperantskim proizvođačima rajčice u varaždinskoj Tvornici voća i povrća, za koje se, kako je istaknula, nada kako će u idućim godinama postati tradicionalan. Ove se godine pod povrćem i za potrebe Podravke obrađivalo više od 700 hektara poljoprivrednih površina diljem Hrvatske, od Istre do Slavonije, Podravine, Međimurja... u čemu je bilo angažirano više od 250 pojedinačnih poljoprivrednih gospodarstava različitih veličina.
U novi pogon 12 milijuna eura
Proces preuzimanja poljoprivrednog dijela poslovanja Fortenove još traje, rekla je Dalić. Podravka još nije postala vlasnik Fortenovinih poljoprivrednih kompanija, no i PIK Vinkovci su već ove godine bili Podravkini kooperanti, naglasila je. – Naš najveći projekt o ovoj godini je proširivanje proizvodnje industrijske rajčice na gotovo cijelom teritoriju i u različitim područjima Hrvatske – kazala je Dalić, tako da će suradnju s kooperantima nastaviti, pri čemu im ne žele biti samo oslonac u otkupu nego u cjelokupnom procesu proizvodnje. Klimatske i vremenske (ne)prilike bit će najveći izazov poljoprivrednim proizvođačima pa u Podravci rade na tome da svojim znanjem olakšaju borbu s njima.
Član uprave Podravke Ivan Ostojić kazao je kako je u novi pogon za preradu rajčice u Varaždinu uloženo 12 milijuna eura. Kapacitet tvornice je 42 tisuće tona industrijske rajčice za preradu, a ove godine Podravka je zahvaljujući svojim kooperantima premašila lanjsku ukupnu preradu rajčice u Hrvatskoj od 26.000 tona. Sama je preradila oko 30.000 tona.
POVEZANI ČLANCI:
Otkup i cijena osigurani
– Tvornica dnevno prerađuje 1000 tona rajčice, ako to multipliciramo s 45 dana, koliko sezona rajčice traje, dolazimo do brojke o 45.000 tona, što je četiri puta veći kapacitet od naše tvornice u Umagu. Od tih 45.000 planiramo dobiti 6000 tona koncentrata, čime bi sve naše proizvode kojima je rajčica ključna sirovina dobili iz rajčica proizvedenih u Hrvatskoj – rekao je Ostojić. Ističe da u 2025. planiraju svakodnevnu preradu između 500 i 700 tona. Vlastita poljoprivredna proizvodnja ove se godine odvijala na 61 hektaru, a proizvedeno je 6450 tona uz prosječan prinos od 106 t/ha.
Kooperanti su na površinama od 340 ha proizveli 23.000 t, uz prosječan prinos od 70 t/ha, dok se u idućoj godini planiraju površine pod rajčicom povećati na 520 hektara – s ciljanom proizvodnjom 40.000 tona. Podravkini kooperanti kažu da je proizvodnja ove godine zbog klimatskih promjena bila dosta izazovna, bilo je i tuče, no neki su poput Mirka Boškovića iz Cerne imali i 140 t/ha. Zadovoljni su suradnjom s Podravkom, otkup i cijena su im osigurani te iduće godine planiraju i povećavati površine pod rajčicama. Kooperantima s najvišim prinosima rajčica na poljima jučer su dodijeljene i nagrade. Najstariji kooperant Stjepan Majkovica s Podravkom surađuje još od 1996.
>> FOTOGALERIJA Kultno odmaralište odlazi u zaborav: Pogledajte kako iz zraka izgleda rušenje najprepoznatljivijeg simbola Zagreba