Lepoglavski vulkan Gaveznica-Kameni vrh ponovno je aktivan, ali aktivnost ovog vulkana nikome ne stvara probleme. Vulkan je aktivan u smislu da je od jučer otvoren kao turistička atrakcija za posjetitelje, no, entuzijasti poput predsjednika udruge Lepoglavski ahat, Damira Vrtara, znaju da bi se ovaj vulkan uspavan već 23 milijuna godina, mogao uistinu ponovno aktivirati, čak i eruptirati.
- Moguća je da se vulkan “probudi”, ali to se ne događa od danas do sutra - objasnio je dodavši da proces buđenja vulkana traje oko 1000 godina.
Svečano na otvorenju
Damir Vrtar je bio jedan od brojnih uzvanika na jučerašnjem svečanom otvorenju vulkana u sklopu geološkog spomenika prirode Gaveznica-Kameni vrh. Radi se o jedinom sačuvanom fosilnom vulkanu u Hrvatskoj, kao i jedinom nalazištu poludragog kamena ahata u nas. Upravo zato, ovaj je vulkan jedinstvena i nova turistička atrakcija, po prvi puta izrađena na području Hrvatske.
- S obzirom da je ovo jedinstvena prirodna vrijednost, s Gradom Lepoglavom došli smo na ideju da područje stavimo u turističku funkciju. Lani smo uredili edukativne staze, a sada smo u krateru nekadašnjeg vulkana napravili svojevrsnu imitaciju erupcije lave – kazala je direktorica Turističke zajednice grada Lepoglave, Ljubica Dubovečak.
Kako bi što vjernije prikazali erupciju lave, kakve su se događale prije 23 milijuna godina, kada je vulkan bio najaktivniji, u središte grotla nekadašnjeg vulkana stavljen je posebno dizajniran isprintani plakat u ‘3D street art’ tehnici.
- To je vrlo teška i zahtjevna tehnika koju smo radili prvi u Hrvatskoj, a sudeći prema informacijama koje sam pronašao na internetu, možda smo i prvi u svijetu - kazao je dizajner plakata lave, mladi Varaždinac Alen Kuščar. Pojasnio je da se takva tehnika do sada nije radila u varijanti za tisak.
- Inače se radi klasičan crtež, što je mnogo jednostavnije, no mi smo radi trajnosti printali – kazao je Kuščar koji je sa suradnicima puna dva mjeseca radio na ovom jedinstvenom 3D plakatu pored kojeg će se vjerujemo rado slikati brojni budući posjetitelji lepoglavskog vulkana. Najviše će se pak iznenaditi kada stignu kući, jer je vizualizacija erupcije lave napravljena je tako da se u sve tri dimenzije vidi tek na fotografiji, a ne i uživo.
Mnogo posjetitelja
Da su posjetitelji zainteresirani za vrijedni prirodni spomenik, pokazuje i brojka od oko 2.000 posjetitelja, koliko je lani posjetilo Gaveznicu.
- Sada planiramo i bolju promociju i nadamo se i boljoj posjećenosti – kazala je direktorica TZ-a, Ljubica Dubovečak, dodavši da je područje zakonski je zaštićeno od 1998. godine. Uređenje su pak financirali Varaždinska županija putem svoje javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima i Grad Lepoglava, Veliku pomoć i angažman prilikom uređenja, održavanja i prezentacije lokaliteta pružili su i članovi Udruge „Lepoglavski ahat“.
Dio projekta financiran je i sredstvima Ministarstva turizma u sklopu Programa poticanja inovacija u turizmu.