Dvjestotinjak mještana Meljana, brdskog naselja nedaleko od Trakošćana u bednjanskoj općini, ljepši uskrsni dar nije moglo dobiti – na samu Čistu srijedu u njihovim je domovima napokon potekla voda. Time je ujedno završila agonija duga više od četiri mjeseca, u kojima su zbog toga što je presušio njihov lokalni vodovod ispod Ravne gore trpjeli redukcije (voda im je u sustav puštana svaki drugi dan). A to je bilo posebno teško za obitelji s malom djecom. Ni dostava vode vatrogasnim cisternama nije bila zadovoljavajuće rješenje, pa nije bilo druge nego u dogovoru s općinskim vodstvom Bednje sagraditi novi vodovod.
– Radnici Komunalne tvrtke Ivkom položili su više od jednog kilometra vodovodnih cijevi do magistralnog vodovoda Šumi, kojim prema Trakošćanu teče voda vrhunske kakvoće iz istoimenog ivanečkog izvora na Ivančici. Za rješavanje vodoopskrbe stanovništva naprosto smo morali intervenirati te smo, unatoč teškom financijskom stanju u proračunu, za to ulaganje izdvojili 60.000 kuna. Ostalih stotinjak tisuća osigurano je iz sredstava za razvoj koja se u cijeni vode izdvajaju za ulaganja u vodoopskrbu – izvijestio je Mirko Bistrović, načelnik Bednje, koja je organizirala i zemljane radove.
Kopalo se uz dionicu javnog puta, čime se izbjeglo rješavanje imovinskih odnosa, koji bi sigurno uvelike prolongirali početak gradnje vodovoda. Na žalost, i unatoč brojnim zamolbama i obijanju vrata Hrvatskih voda od kojih se lani očekivala barem djelomična pomoć, za rješavanje problema vodoopskrbe žednog Meljana nije stigla ni kuna potpore.
– Zbog brdske konfiguracije terena morali smo ugraditi pumpe, koje će omogućiti da voda stigne i do najudaljenijih kućanstava. U četvrtak smo provjeravali stanje na terenu, bilo je sve u redu, a mještani presretni – kazao je direktor Ivkoma Mladen Stanko.
U tijeku je i rješavanje vodoopskrbnih problema drugih naselja u bednjanskom kraju koja također oskudijevaju vodom. Za područje Benkovca i okolice naručena je izrada izvedbenog projekta vrijednog 78.000 kuna. Tijekom ove godine pokušat će se naći i rješenje za vodoopskrbu Bogadija i zaselaka pod Ravnom gorom (Kušenići) čiji je vodovod presušio.
Jako je sve to zalosno da u danasnje vrijeme ima naselja koja nemaju bar ono najosnovnjie potreno covjeku. Nije li zadatak svakog gradonacelnika da se ovakvog nesto nesmije ni dogoditi.? Jeli birokracija ili pohlepa kriva?