Stopom rasta koja je ostvarena u drugom ovogodišnjem kvartalu Hrvatska se uklopila u prosječni rast Europske unije, a u odnosu na prethodno tromjesečje čak je i bolja od zajedničkog ostvarenja. Dinamikom rasta još zaostajemo za ostalim tranzicijskim zemljama, no ako ništa drugo, sad će i posljednji nevjerni Tome prestati tražiti 'dlaku u jajetu' i sporiti da smo izašli iz recesije.
Pesimizam je velika hrvatska kočnica, a podlegli su mu svi, od političara, preko bankara, ekonomista pa do običnih ljudi. Građane se još može i razumjeti jer se nose sa svim posljedicama višegodišnje recesije, ali nije dobro što je rast veći od jedan posto (opet!) iznenadio i ekonomske profesionalce na svim razinama. Oni određuju putokaz i na neki način usmjeravaju i privatnu potrošnju. Proteklih je tjedana samo jedna istaknutija javna osoba, privatni investitor i matematičar Nenad Bakić, govorio da će ostvarenje biti iznad očekivanja! Bakiću to s njegovim znanjem matematike nije bilo teško zaključiti jer su ranije objavljeni podaci pokazivali solidna ostvarenja. Ostali koji su plaćeni da predvide barem dva mjeseca unaprijed, ako već ne mogu dvije godine, tražili su skrivene rizike, metodološka objašnjenja ili su jednostavno pali u opće sivilo koje prevladava u društvu.
To što smo u izbornoj godini sigurno dodatno muti opću sliku jer, ruku na srce, poslovno javno mnijenje ipak kreiraju institucije koje su lakše razgovarale s bivšim vladama (bankari naprimjer) nego s ovom. Poslovni ljudi općenito na izbornu kampanju gledaju kao na elementarnu nepogodu. Svi bi da prođe što prije i s manje štete. Po prirodi stvari, opozicijski HDZ svaku pozitivnu vijest minorizira, Grčićev se optimizam podcjenjuje jer se na rast čekalo punih šest godina. Posebno se dugo iščekivao oporavak investicija, što je najbolja vijest iz niza jučer objavljenih podataka jer nudi perspektivu i za iduće godine.
>> Milanović o rastu BDP-a: Hrvatska je izišla iz krize
Na ovaj članak još samo treba staviti podnaslov "(ne)plaćeni oglas". Za one koji govore strane jezike preporučam da malo utipkaju Croatia ili Kroatien u tražilice pa da vide što neovisni novinari i analitičari govore o ovoj zemlji. Grčka na Jadranu bi bio zajednički nazivnik. Neka netko pronađe jedan jedini pozitivno intonirani članak o ovoj zemlji. No ono što je najgore je da će za godinu-dvije kamate na svjetskom tržištu sigurno se vratiti na normalnu razinu pa nam rast BDP-a (stvarni, a ne prognozirani) od pet-šest posto neće biti dovoljan da servisiramo javno zaduženje koje su ovi nalupali u zadnje tri-četiri godine. Čak i ova ekonomska depresija u kojoj sada jesmo činit će se kao Amerika u odnosu na ono što nas čeka.