Više od 40 srednjoškolaca i studenata iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore koji su došli u austrijski glavni grad u Ljetnu školu njemačkog jezika, koju već više od dva desetljeća uspješno organizira Hrvatsko kulturno društvo „Napredak“ Austrija – glavna podružnica Beč, posjetilo je u sklopu svog znanstveno-kulturnog programa i Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Beču.
Mlade Napretkovce uvodno je pozdravio hrvatski veleposlanik u Austriji Daniel Glunčić. Cilj posjeta bio je upoznati nazočne srednjoškolce i studente s načinom rada Veleposlanstva i situacijama s kojima se susreću njegovi djelatnici u sklopu svog rada kao hrvatski diplomatski predstavnici u inozemstvu.
U neposrednom razgovoru s veleposlanikom Glunčićem i njegovim suradnicima, a nazočan je bio i opunomoćeni ministar u Veleposlanstvu RH u Beču Silvio Kus, Napretkovci su u nastavku druženja imali priliku postaviti pitanja, koja su ih zanimala, vezano uz rad Veleposlanstva.
U dvotjednom boravku u Beču (30. srpanj do 11. kolovoz), koji je danas završen, uz podjelu diploma polaznicima za uspješan rad, osim učenja njemačkog jezika, polaznici Ljetne akademije imali su priliku upoznati se i s kulturno-povijesnim znamenitostima i gospodarskim i političkim životom Grada Beča i Austrije, te posjetiti brojne bečke institucije i Muzeje, čiji je neizostavni dio i tradicionalni posjet hrvatskom Veleposlanstvu.
POVEZANI ČLANCI:
Kako saznajemo, organizator se i ove godine potrudio, kao i prethodnih godina da program Ljetne škole bude kvalitetan i raznovrstan, u čemu je očito i uspio. Potvrda toga je i podatak iz organizatorskih krugova da je “Napretkov tečaj njemačkog jezika više od ljetnih praznika i više od običnog jezičnog tečaja i iskustvo koje bi 97 posto polaznika ponovilo”. Uz opasku kako Ljetna škola polaznicima nudi “pomicanje granica i proširivanje pogleda na svijet i jedinstvena je prilika za sve mlade ljude”.
U svakom slučaju svake hvale vrijedan obrazovno-kulturni projekt Napretkove bečke podružnice na čelu s predsjednikom Zoranom Iljkićem koji organizira u suradnji s Fondom za stipendiranje “fra Ivan Franjo Jukić” i Napretkovom središnjicom u Sarajevu, osnovanom još daleke 1902. godine.