Ustavni sud je odbacio zahtjev građanske inicijative Narod odlučuje od 17. lipnja podnesen u povodu zaključka Hrvatskog sabora od 15. veljače. Prema uobičajenoj praksi zaključak Sabora nije "drugi propis" čiju se ustavnost i zakonitost može ocjenjivati pa je njihov podnesak razmatran kao zahtjev za nadzor nad ustavnošću i zakonitošću provođenja državnog referenduma.
Građanska inicijativa je mogla podnijeti zahtjev za nadzor, ali Ustavni sud je utvrdio da je podnesen izvan roka od 30 dana, odnosno nepravodobno. Međutim, čak i da su u roku podnijeli zahtjev, Ustavni sud ističe da su podnositelji opširno iznosili razloge svoga neslaganja s već donesenim rješenjem Ustavnog suda, koji nije našao razloge zbog kojih bi trebali preispitati svoja stajališta.
Sudac Miroslav Šumanović izdvojio je mišljenje jer smatra da su izneseni dostatni i čvrsti razlozi za prihvaćanje zahtjeva kako po osnovi nadzora referendumskog postupka, tako i temeljem obveze da prati pojave neustavnosti i na njih adekvatno reagira.
Sudac Šumanović smatra da je zaključak Sabora o neprovedbi referenduma "očigledno i frapantno protuustavan" zbog prekoračenja ustavnih ovlasti Hrvatskog sabora, povrede demokratskih kontrola i provjera i grube uzurpacije nadležnosti Ustavnog suda koji je jedini mjerodavan odlučiti jesu li ispunjeni uvjeti da se referendum provede.
"Odluka većine u ovom, po mojoj ocjeni, posve čistom i jasnom predmetu u biti se bazira na krajnje formalističkom skretanju stvari u juridičke tjesnace formalnopravnih zapreka za meritorno odlučivanje što može djelovati kompromitirajuće za autoritet Ustavnog suda koji je sukladno članku 2. Ustavnog zakona obvezan jamčiti poštivanje i primjenu Ustava", ustvrdio je, među ostalim, sudac Šumanović.
Vic godine: "U Republici Hrvatskoj vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu."