Hoće li se sadašnji učenici srednjih medicinskih škola u Hrvatskoj kad ih završe moći zaposliti u bilo kojoj zemlji Europske unije kao medicinske sestre ili medicinski tehničari. Pitanje je to zbog kojeg su učenici srednje medicinske škole u Puli prosvjedovali, a na koje se od različitih institucija dobivaju različiti odgovori.
Krivi pregovarači i bivši ministri
Iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta, koje se ovih dana bavilo organizacijom nastave, ali i kurikulumom medicinskih škola, u svom su priopćenju poslali jasnu poruku: “Svi učenici moći će se zaposliti odmah nakon završetka obrazovanja bez prethodnog stažiranja i bilo kakvih dodatnih ispita u zemljama Europske unije.”
No stvarnost je ipak ponešto drugačija. Teorijski svi naši učenici koji će 2015. godine srednju medicinsku školu završiti po novom kurikulumu imaju priliku zaposliti se u zemljama Europske unije, ali samo teorijski. Praktično, zapošljavat će ih samo Njemačka koja ima isti model obrazovanja medicinskih sestara i tehničara kao i Hrvatska. Po novom modelu obrazuju se učenici koji su medicinske škole upisali 2010. godine, i oni prve dvije godine imaju opće obrazovanje, a zadnje tri godine imaju isključivo stručne predmete, odnosno u te tri godine moraju odraditi 4600 sati stručnih predmeta. Takav program obrazovanja medicinskih sestara donesen je po tzv. direktivi EU u vrijeme pristupnih pregovora Hrvatske o ulasku u Europsku uniju i, kako ističu naši sugovornici, odgovornost za taj model snose pregovarači te bivši ministri obrazovanja i zdravstva.
– Problem je što se u svim drugim zemljama, osim kod nas i u Njemačkoj, medicinske sestre obrazuju na visokim školama, odnosno trogodišnjim studijima. Tako je u Engleskoj, Bugarskoj, Češkoj, svugdje. Te zemlje će naše medicinske sestre upisati u registar i dobit će licenciju, ali ih nitko neće zaposliti jer su u odnosu na njihove medicinske sestre one podobrazovane. To znači da imaju četvrtu razinu kvalifikacijskog okvira, a engleske sestre imaju najmanje šestu razinu – objašnjava stanje predsjednica Hrvatske komore medicinskih sestara Dragica Šimunec.
Traže se veće kvote
Dodaje da je rješenje u visokom obrazovanju medicinskih sestara jer će one s diplomom posao bez problema pronaći u bilo kojoj europskoj zemlji. Zbog toga Komora traži povećanje kvota na studijima sestrinstva na najmanje tisuću upisnih mjesta.
>> Vinkovačke medicinske sestre i fizioterapeuti odlaze u Njemačku
"Krivi pregovarači i bivši ministri" - A škola koja nema primjereni program nije ništa kriva. Kako veli Johhny: "nema veze, krivi su oni drugi."