Nije bilo slučajno što su djevojčice u Koprivnici Zagorskoj, mjestu blizu Krapine, potkraj Drugog svjetskog rata bile odjevene u iste haljine. Pažljiviji pogled i opip otkrio bi da su sašivene od posebnog materijala koji se i ne viđa često – padobranskog krila.
Pred kraj rata, 1945., pokraj tog sela pao je američki vojni avion. Neki su preživjeli, a jedan je – kaže priča – pokopan na obližnjem groblju.
Je li to jedan od američkih veterana koje su prošlih tjedana diljem Hrvatske tražili pripadnici Ureda za nestale tamošnjeg Ministarstva obrane? Nakon napisa u Večernjem listu, u redakciju je stiglo više svjedočanstava, koje smo prenijeli Amerikancima.
– Takve priče su nam od iznimne pomoći – kaže pukovnik James McDonough dok sluša Sašu Bijelića. On mu govori ono što je čuo od mame, jedne od djevojčica u haljinama od padobrana.
– Jedan je pilot na mjestu poginuo, a priča se da je pokopan na groblju u Gornjem Jesenju. Drugog je moj djed Dragutin Koprivnjak skrio u improvizirano skrovište, blizu sela, nosio mu hranu sve dok ga nisu preuzeli partizani – kaže S. Bijelić.
Humanitarna misija
Sve vojnike nestale u ratovima Amerikanci još traže: to je obećanje koje su dali svim pripadnicima američkih snaga. Pukovnik McDonough dvije je godine na mjestu šefa Ureda i dosad je kući dovezao 40-ak poginulih – iz Afganistana, Koreje, Drugog svjetskog rata – da bi ih napokon spojio s obiteljima.
– Uvijek je emotivno. Čekaju ih djeca, unuci, praunuci – kaže te dodaje kako mu se u pamćenje urezala udovica časnika poginulog u Papua Novoj Gvineji. Držala se stoički, dostojanstveno.
– Tek kad smo joj predali zastavu, suze su joj krenule – kaže. I u Hrvatskoj mnogi žele znati sudbinu nestalih u Domovinskom ratu. Amerikanci ne odustaju. Iznova traže, primjerice, dopuštenje Sjeverne Koreje da izađu na teren.
– Ponavljamo da je riječ o humanitarnoj, a diplomatskoj misiji – kaže pukovnik. No izlazak na teren samo je jedan u nizu koraka, prvi je informacija o grobu. Daruvarac Antun Bilek (74) prisjetio se kad su 1944. pala dva saveznička aviona.
– Partizani su u prosincu te godine, greškom misleći da je njemački, pogodili američkog lovca, koji je uz gusti crni dim padao nad Donjim Daruvarom. Ali se nije uspio spustiti, već je u zraku eksplodirao. Sva trojica vojnika poginula su. U njemu je bio pilot kojemu ne znam ime, a bio je iz Minnesote. Poginuo je i njegov sudržavljanin Robert Faulkner, te Greis Emily – kaže A. Bilek navodeći da su pokopani na daruvarskom groblju. Svoj neoznačen grob ima i američki pilot čiji se avion srušio blizu Opatije. Tamo je McDonough prošlog rujna pronašao i oružje, čiji su se serijski brojevi poklapali s brojevima oružja američkog vojnika. No iskopavanje terena ne počinje odmah. Za tu će lokaciju prvo morati tražiti dopuštenje Hrvatske. No, prvo treba biti siguran da se svi podaci poklapaju. Tako će provjeriti i ima li priča Saše Bijelića veze s onom 75-godišnjeg Antuna Vincelja iz Ravninskog u zagorskoj općini Đurmanec.
– Bio sam osmogodišnji dječak, ali točno se sjećam tog 20. svibnja 1945. godine, kada je iznad sela preletio avion koji su pogodili njemački lovci – kaže Vincelj.
– Moja majka Alojzija sa susjedama je radila u vinogradu, a ja sam se igrao. Čuli smo buku, avion je već gorio i iz njega je iskočilo osam padobranaca – prisjeća se Antun. Jedan je pao u njihovoj blizini.
– Sav uplašen dotrčao je do žena i počeo vikati :“Help, Tito, Yugoslavia, friend!” Prekrižio je ruke kao da moli, pokazao na rupu u zemlji tražeći od žena da ga tamo skriju – objašnjava Antun. Žene su to i učinile, prekrivši Amerikanca i rupu granjem. Ubrzo su došli i ustaše koji su ga tražili i koji su već komentirali da su ostale padobrance pohvatali.
Bajunetama boli grmlje
– Imali su bajunete i njima boli grmlje. Žene su pitali gdje je, na što su one odgovorile da ne znaju. Mene su poslale malo dalje, kao da se igram, da ne kažem nešto što bi ih odalo. Naposljetku, ustaše su produžili dalje – prisjeća se 75-godišnjak. Njegov susjed Mirko Vincelj došao je po tog padobranca i odveo ga u glavni štab u Zagorskoj Koprivnici, a ovaj mu je, u znak zahvalnosti, dao zlatni sat, kaže Vincelj. Vojnik nije zaboravio ni žene koje su ga skrile – njima je poslao zlatni lančić!
Ne samo Amerikance. Za vreme II svjetskog rata u okolici Gline se srušio u kukuruze Švabski avion. Preživjeli pilot je dosta dugo tamo živio. Priča moga djeda.