Pomoćnik ministra znanosti i obrazovanja Momir Karin rekao je u ponedjeljak kako drugo polugodište počinje 18. siječnja, a napori se ulažu da počne i na potresom pogođenim područjima, no u kojem će to obliku biti, još će vidjeti.
– U kojem obliku, to ćemo vidjeti. Još smo na terenu svaki dan i s ravnateljima i s pročelnicima. Prikupljamo sve relevantne podatke kako bismo mogli organizirati nastavu. Na području zahvaćenom potresom 48 je objekata, 28 ih je bez oštećenja, devet je izvan uporabe, a 12 ih je sa žutom naljepnicom – naveo je Karin "U mreži Prvog" Hrvatskog radija.
Sve se, kaže, priprema da se može krenuti po modelu A.
– Ukupno je iseljenih stanovnika s tog područja 912, s tog popisa izvući ćemo broj djece i osigurati im online nastavu, a Ministarstvo će im osigurati svu potrebnu opremu da se ne upisuju u druge škole nego da ostanu vezani za svoje, rekao je Karin.
Ravnatelj Srednje škole Petrinja Milan Orlić kazao je kako je ta škola i tijekom pandemija bila spremna za online.
– Mi smo prvo polugodište uspjeli odraditi s minimalnim izostancima, ali škola je spremna za online. U procesu smo preseljenja u jednu privatnu kuću, odnosno zgradu koju smo iznajmili, i tu će biti moguće osigurati sve administrativne poslove, a moći će tu raditi i učitelji koji to ne mogu doma – rekao je Orlić.
Naveo je, što se tiče nastavnika, kako "tri do četiri osobe imaju kuće koje treba rušiti, ljudi preslaguju svoje živote, ali u kontaktu smo i pripremit će se. Što se tiče nastave, ona može krenuti".
– Što se tiče korone, u prvom polugodištu nam je trebalo sedam do deset dana da se posložimo, da sve učenike povežemo, podijelili smo tablete i računala. Sada smo stavili anketu na stranice škole da nam se jave učenici koji nemaju opremu. Mislim da će biti velikih problema jer su oni sada u kamp-kućicama i kontejnerima, mislim da će najveći problem biti dostava dizala za agregate, jer im treba struja i internet – rekao je.
Karin je rekao i kako je plan da prvi dan u zagrebačkim školama počne s vježbama evakuacije jer se u Zagrebu trese već godinu dana te treba naučiti živjeti s time.
Momire jesi li omogućio svoj djeci besplatni bežični internet i tablete za praćenje online nastave? Sramota da država nije u stanju ponuditi besplatan internet za online nastavu, a očekuje sutra da ta djeca budu obrazovane osobe.