Požar na Krasu trenutno je pod kontrolom, ali najveća prijetnja ostaje vjetar, rekao je Simon Vendramin, voditelj intervencije, piše 24ur. S vatrom se danas bori oko 1630 ljudi, među kojima 1111 vatrogasaca, 140 pripadnika Slovenske vojske, 260 drvosječa i ostali pripadnici snaga zaštite i spašavanja. U zraku je 10 letjelica, napisalo je Ministarstvo obrane na Twitteru.
Danes s požarom bori 1631 ljudi, med njimi nekaj več kot 1100 gasilcev, 140 pripadnikov @Slovenskavojska, 260 sekačev in ostalih pripadnikov sil zaščite in reševanja @URS_ZR. V zraku je 10 zračnih plovil, tako letalnikov SV kot tudi iz drugih držav. pic.twitter.com/MajVM5hS00
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) July 24, 2022
Na Krasu u Sloveniji, gdje već nekoliko dana bukti požar velikih razmjera, noć su proveli vatrogasci koji su gasili pojedinačna žarišta te polijevali i čistili rubove požarišta. Kako je za STA rekao medijski predstavnik intervencije Robert Okorn, noć je bila mirnija od prethodne, fokusirali su se uglavnom na zapadni dio požarišta prema selu Lokvice i ispod Kostanjevice na Krasu.
Na terenu je bilo 1070 vatrogasaca iz šest vatrogasnih regija, pripadnici Slovenske vojske, policije, hitne medicinske pomoći i drugi pripadnici civilne zaštite. Također su obavili očevid požarišta bespilotnom letjelicom Slovenske vojske. Oko 4 sata područjem je prošla fronta s kišom, no prema Okornovim riječima, nije izazvala veće promjene na tlu. Kiša nije puno pomogla jer se sve jako brzo suši, rekao je Okorn, javlja Delo.
Prek noči se je izvajalo gašenje posamičnih žarišč in polivanje ter čiščenje robov požarišč. Brezpilotni letalnik @Slovenskavojska je opravil pregled požarišča. Na terenu je bilo 1.070 👨🏻🚒 iz šestih gasilskih regij, pripadniki SV, @policija_si , enote NMP IN drugi pripadniki CZ. pic.twitter.com/FGOv7hMe3t
— Uprava RS za zaščito in reševanje (@URS_ZR) July 24, 2022
Danas će vatrogasne snage nastaviti s aktivnostima na terenu koje će uglavnom biti usmjerene na intenzivno natapanje rubova požarišta. "Stižu nove jedinice, najavljena je i potpora iz zraka", rekao je Okorn za STA. Za gašenje požara računaju i na helikoptere iz inozemstva te vojne zrakoplove. Dva rumunjska Spartana već su u zračnoj luci u Brnu, bit će korišteni kada to dozvole uvjeti.
Sigurnosni uvjet za gašenje požara takvim zrakoplovom je sigurnosni koridor od 500 metara, na kojem ne smije biti ljudi i opreme. Procjenjuju da bi se ovakav način gašenja mogao koristiti za nove požare, odnosno gdje bi se vatra preskočila i zalila vodom iz aviona.
Službenici su oprezni u prognozama za danas, i zbog najavljenog nevremena. Prema podacima Uprave za zaštitu i spašavanje, danas se očekuje 1500 vatrogasaca iz cijele zemlje u borbi s vatrom, a u gašenju će koristiti i pomoć iz zraka helikopterima i vojnim zrakoplovima.
Brzo nestao članak da je požar u Hrvatskoj podmetnut.