“Uništila mi je cijeli dan”, najblaži je dio poruke koju je učenica 7. razreda OŠ Ivana Merza u Zagrebu, uz pogrdne komentare, objavila na svome Facebook profilu vrijeđajući nastavnicu biologije. “Počastila” ju je krajnje vulgarnim izrazima, a vrijeđanju su se pridružili i neki roditelji. Bila je to kap koja je prelila čašu pa su nastavnici na čelu s ravnateljem Zvonkom Piljekom potkraj svibnja održali prosvjed na kojem su sudjelovali i učenici.
“To vidi cijeli svijet”
– Tragično je kako se učenici odnose prema učiteljima, a najgore je što imaju podršku roditelja. No, nije naša škola jedina u kojoj se to dogodilo – otvoren je bio ravnatelj ne želeći otkriti koje je točno riječi upotrijebila djevojčica, a što je, kaže, mogao vidjeti cijeli svijet. No, upadanje u učionice usred nastave i prijetnje roditelja zaredali su, a inspekcija Ministarstva znanosti i sporta, zbog anonimnih prijava, u zbornici im je često, a stiže i danas.
– Od napada, naročito putem društvenih mreža, nemoguće se obraniti. Roditelji su na strani učenika, vrijeđaju nas, a mi ne možemo poduzeti ništa. Jedini način na koji se možemo zaštititi jest da javnost upozorimo prosvjedom – kazao je ravnatelj Piljek. Nasilje i bahatost kao sredstvo postizanja cilja prečesto se tolerira, čak i ohrabruje u našem društvu, pa su i najmlađi osjetili da je to prihvatljivo. Ponašanje đaka refleksija je svega što se događa u društvu i nužna je svojevrsna “moralna obnova” društva, smatra sociolog Zoran Malenica. Političari tu imaju biti među prvima, a upravo su oni zakazali.
– Treba inzistirati na čvrstoj principijelnosti na svim razinama. Za to je nužna šok-terapija, poput porezne politike kakvu Linić provodi. Nužna je i nova, jedinstvena pedagoška politika i akcija nadležnog ministarstva s jasnim pravilima ponašanja. I među profesorima je došlo do degradacije, dio ih zbog straha popušta pred pritiscima roditelja, a to je neprihvatljivo. Ravnatelj je tu dobro postupio – ocjenjuje Z. Malenica. Ne ulazeći u konkretan slučaj, dr. Gordana Buljan Flander primjećuje da društvo već 20-ak godina profesorima daje sve lošiji status i sve manje autoriteta, počev od plaće. Nije rijetkost da kažu, i pred djetetom, “ona koza od učiteljice” i sl...
Godišnje 400 slučajeva
– Roditelji su zbunjeni pričama o dječjim pravima pa odustaju od roditeljske odgovornosti i ne postavljaju granice, a dijete ima pravo na granice – kaže ona.
Istraživanje o nasilju učenika nad nastavnicima dr. Vesne Bilić s Učiteljskog studija pokazalo je da su osnovci skloniji fizički napadati nastavnike, dok su gimnazijalci opakiji u emocionalnom zlostavljanju od đaka u strukovnim školama. Zapanjujuće je da čak 46% roditelja gimnazijalaca odobrava, pa i sudjeluje u nekorektnom ponašanju djece prema profesorima. Najstroža mjera za nasilne učenike u osnovnim školama prebacivanje je u drugu školu.
– Čak 2400 slučajeva nasilja zabilježeno je u školama u 2011., od toga 400 nad nastavnicima – kaže predsjednik školskog sindikata Preporod Željko Stipić. Sadašnje pedagoške mjere, sa stručnim nadgledanjem nasilnog učenika od tri mjeseca, kaže, ostavljaju prostor ovakvom ponašanju.
To je tako kad se stalno tupi o pravima, a o obavezam ni riječi. Balavurdija je razmažena i sad imate to što ste propagirali hrpe neodgojene djece i gay parade....