Samo dan pošto je američki predsjednik Barack Obama objavio kako odustaje od gradnje proturaketnog štita u Poljskoj i Češkoj, glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen predložio je Rusiji da počne razmišljati o tome da poveže svoju proturaketnu obranu s onom koju imaju NATO i Sjedinjene Države.
On smatra da Sjevernoatlantski savez i Rusija trebaju udružiti snage kako bi stvorili sustav koji će biti pravi odgovor na današnje sigurnosne izazove. NATO i Rusija već su prije surađivali u usklađivanju sustava za obranu od raketa kratkog i srednjeg dometa, no sada ta suradnja postaje aktualnija.
S druge strane, Washington je očito odabrao mnogo fleksibilniju i jeftiniju proturaketnu obranu od iranske prijetnje, onu s mora, a postoji i varijanta da se sustav postavi u zemljama na jugu Europe, primjerice u Turskoj.
To bi trebalo prije svega pružiti sigurnost Izraelu, Egiptu i Saudijskoj Arabiji koje su na dometu iranskih raketa srednjeg i kratkog dometa.
Rakete bliže opasnosti
Naime, procjene na kojima se uz ostalo temeljila odluka o odustajanju od štita govore da Iran nema raketu dugoga dometa na koju bi mogao staviti nuklearnu glavu, a to bi mogao učiniti s raketama kratkog i srednjeg dometa. Stoga bi oni koji su izravno ugroženi iranskim raketama zapravo trebali biti zadovoljni što se proturaketna obrana seli bliže njima.
Jučer je u javnost procurio tajni aneks izvješća UN-ove Agencije za nuklearnu energiju o iranskom nuklearnom programu u kojem navodno piše da Iran ima ključne informacije o tome kako napraviti nuklearno oružje. Također se navodi da je Iran testirao neke najvažnije komponente nuklearne bombe.
Stručnjaci koji su ovaj tajni aneks napisali tvrde da su posve sigurni kako Iran pokušava napraviti bombu, što je suprotno tvrdnjama direktora agencije na odlasku Mohameda El Baradeija koji je do sada uporno tvrdio da ne postoje nikakvi konkretni materijalni dokazi da Iran radi na nuklearnom oružju.
Obamin potez, koji je protumačen kao iskorak prema Rusiji, mogao bi imati šire posljedice, osobito na Bliskom istoku. Bojazan je da bi to sadašnja izraelska vlada mogla shvatiti kao signal da problem Irana može početi rješavati samostalno, što bi moglo biti poprilično opasno po regionalni, ali i svjetski mir.
Nema prijetnje SAD-u
No nikakvih takvih poteza sigurno neće biti do 1. listopada za kada je sazvan prvi krug pregovora između Irana i SAD-a, što je također velik Obamin iskorak.
Svakako, Washington je posve siguran da iranske rakete trenutačno nisu nikakva prijetnja teritoriju SAD-a, a Obama bi morao biti svjestan da se mora pobrinuti i za različite saveznike koji se osjećaju manje li više ugroženima.
NATO nudi Rusiji da zajednički rade na proturaketnoj obrani i sigurnosti
Stručnjaci koji su ovaj tajni aneks napisali tvrde da su posve sigurni kako Iran pokušava napraviti bombu, što je suprotno tvrdnjama direktora agencije na odlasku Mohameda El Baradeija.
Komentara 10
Alo pocrn avrame , gore pise da Nato nudi Rusiji saradnju , a ne obrnuto , Sta je ovo danas sve ludak do ludaka ????!!
Još da ponude i Iranu i S. Koreji pa opasnosti nema.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Dok postave štit za SRBM i MRBM, Iran će već imati ICBM. Kao što kaže stara poslovica, ne možeš pobijediti u šahu protiv Perzijanca.